Son Dakika Haberler

Devlet Altı Güçler

Devlet Altı Güçler
Okunma : 372 views Yorum Yap

Abd-123Amerikan Genelkurmay Başkanlığı, her yıl bir güvenlik raporu hazırlar. Bu raporlarda, Amerika’nın Dünya egemenliğinin o yılki durumu değerlendirilir.
2015 Yılı Raporunda, çok dikkat çeken ifadeler ve yeni tanımlamalar var.
Her şeyden önce, Amerikan ordusu dünyayı nasıl görüyor derseniz; Öngörülemezlik, karmaşa ve hızlı değişim olarak görüyor. Dünya düzenindeki değişim ve çözülmeye dikkat çekiyor. Yani kendi denetimlerinin yetersizliğine dikkat çekmiş oluyor.

Rapor “devlet altı güçler” adı altında, yeni bir tanımlama getiriyor.
Raporun tümü okunduğunda, Rapor şunu demeye çalışıyor. Biz devletleri, temsilcilerini kullanarak, denetim altına aldık. Lakin şimdi de başımıza devlet altı güçler çıktı.

Aslında ifade etmeye çalıştığı ana istek şudur; devletleri kontrol etmek artık yetmiyor. Söylemiyor ama çıkan anlam; Fakirleştirdiğimiz halklar, Amerikan hegemonyasına karşı direniyor.

Halk direncinin temsilcisi olarak da, orta sınıf proletaryayı işaret ediyor. Orta sınıf proletaryasını tehdit olarak algılıyor. Öngörülemezliğin, karmaşanın ve hızlı değişimin sorumlusu olarak bu sınıfı gösteriyor.

Bu sınıfın düşük ücretle, sık sık işsiz kaldığını, sosyal medyayı iyi kullandığını, örgütlenme yeteneğinin olduğunu ifade ediyor.
Buradan giderek, Amerikan ordusunun hibrit savaşlar ile karşı karşıya olduklarını söylüyor. Yani hem halk hem devleti kast ediyor.

Bu raporun ifade ettiği en önemli husus; ulus devletleri denetlemekle, artık halkların denetlenemeyeceği gerçeğini ifade etmiş olmasıdır.

Aslında Amerikan Raporu söyleme de, ekonomik krizlerden, devrimlere giden bir yolun çıktığı gerçeğidir. Yani devrimler çağı 1973 yılında kaldı diyen aklı evvellere, iş sizin bildiğiniz gibi değil diyor.
Küresel orta sınıftan(çalışanlar) korkmak demek; dünya halklarından, sömürüp fakirleştirdiği halklardan korkmak anlamındadır.

İslam ülkelerindeki radikalleşmenin, liberalleşme yerine devlet kapitalizmini getireceğini de, görmüş olması, Amerikan finans sisteminin(doların) sonunu işaret ediyor.

Asıl korkunun planlı ekonomi korkusu olduğu ortaya çıkıyor.
Bana göre, bu raporun işaret ettiği önemli gerçek; Amerikan teknolojik üstünlüğünün aşındığını ifade ediyor olmasıdır.

ABD’nin müttefiki olan ülkelerde, seçimlerin ahlaksız ilişkiye döndüğü, soytarılaştığı ortamlarda, gerçekte halkların ABD hegemonyasına karşı olduğudur. Halklar karşıdır ama iktidarlar Amerikancıdır.
Amerikan Raporu kendi gerçeğini ifade etmektedir.

ABD hegemonyası dediğimizde, soyut bir Amerikan devletini anlamamalıyız.
Amerikan devleti Amerikan zenginlerinin(%1) devletidir. Amerika’nın dünya hegemonyası dendiğinde, Amerikan tekellerinin hegemonyası anlaşılmalıdır. Amerikan ordusu da, bu hegemonyanın silahlı koruyucusudur.

Rapora göre; Amerikan zenginlerinin dünyayı denetlemesi artık eskisi kadar kolay değildir. Devletleri denetlemek, halkları denetlemek için yeterli değildir.

Bülent Esinoğlu
7.7.2015, bulentesinoglu@gmail.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)