Son Dakika Haberler

RUSYA UYARDI, İŞİD’İN HEDEFİ AVRUPA VE ASYA

RUSYA UYARDI, İŞİD’İN HEDEFİ AVRUPA VE ASYA
Okunma : 12 views Yorum Yap

Alexsa dirRusya Federal Güvenlik Servisi( FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Uluslararası güvenlik toplantısında İŞİD hakkında açıklamalarda bulundu, Bortnikov 100 den fazla ülkeden gelen teröristlerin asıl hedefi Asya ve Avrupa dır, Teröristler Kuzey Afrika ülkelerinde örgütleniyorlar ve Ortadoğuda güçleniyorlar açıklmasında bulundu.

ONLAR ASYA VE AVRUPA’YI HEDEF ALIYORLAR

Rusya Federal Güvenlik Servisi( FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, IŞİD’in hedefinin Avrupa ve Asya olduğunu söyledi.

Rusya’nın Yaroslavl kentinde düzenlenen uluslar arası güvenlik toplantısında konuşan Bortnikov, IŞİD’in saflarında 100’ten fazla ülkeden gelen militanın savaştığını ifade etti. Dünya kamuoyunun bu terör örgütüne yanıt vermekte geç kaldığını iddia eden FSB Başkanı, teröristlerin bu durumdan yararlanarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da güçlendiğine dikkat çekti. FSB Başkanı, “Onlar Avrupa ve Asya’yı hedef alıyor. Haydutlar şimdi taktik değiştirerek ağır silahlarla geniş çaplı askeri operasyonlar ve savaş faaliyetleri yapıyor.” diye uyardı.

GENÇLERİ İNTERNETLE TUZAĞA DÜŞÜRÜYORLAR

Teröristlerin gençlere daha çok ağırlık verdiğine işaret eden FSB Başkanı, IŞİD’in internet ve yeni enformasyon teknolojisi araçlarıyla gençleri kendi tuzağına düşürdüğünü ve radikal İslam ideolojisini yaydığını belirtti.

FİNANS KAYNAKLARI; PETROL YATAKLARI

IŞİD’in Suriye ve Irak topraklarında ele geçirdikleri zengin petrol yatakları ve boru hatları sayesinde finans kaynağı sağladıklarına işaret eden Bortnikov, “Ayrıca onlar, yurtdışından kendi yandaş ve hamilerinden gelen sponsor yardımları sayesinde de finans kaynağı sağlamakta.” dedi.

İSTİHBARAT GÜÇLERİ BİRLEŞTİRİLMELİ

FSB Başkanı, dünya istihbarat güçlerine IŞİD’le mücadele için tüm güçleri birleştirilmeleri çağrısında bulundu.

PUTİN ENDİŞE DUYDUĞUNU BELİRTTİ

Söz konusu toplantıda 64 ülkeden 92 heyet ve BM, ŞİÖ, BDT ve AB’den gelen temsilciler de katıldı. Toplantı katılımcılarına tebrik mesajı gönderen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terör örgütlerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da faaliyetlerinin artırmasından endişe duyduklarını ifade etti