Son Dakika Haberler

3.HAVAALANI YETİŞMİYOR. ACISINI TÜRK İŞÇİLERDEN ÇIKARIYORLAR

3.HAVAALANI YETİŞMİYOR. ACISINI TÜRK İŞÇİLERDEN ÇIKARIYORLAR
Okunma : 116 views Yorum Yap

CHP İstanbul Millet Vekili Gökan Zeybek sabahın erken saatlerinde 3.Havaalanı işçileri ile görüştü. 29 Ekimde açılacağı belirtilen havaalanının yetişmesinin imkansız olduğunu, inşaatta çalışan işçilerin çok zor şartlarda çalıştığı, sağlık ve güvenlik koşullarının olmadığı, her işçinin vücutlarında yüzlerce yara olduğunu belirti. Gökhan Zeybek 3. Havaalanının yetişmemesinin işçilerden sorumlu tuttuklarını belirtti.

OHAL DEVAM EDİYOR

CHP Millet Vekili Gökan Zeybek : Ağustos ayından TBMM de OHAL kaldıma ile ilgili görüşmeler yaptık ve 2 yıldır uygulanan OHAL Türkiye de kaldırıldı zannediyorduk, oysa gördükki Cumartesi anneleri direnişinde, işçi eylemlerinin olduğu yerlerde Valiliğin bir kararnamesiyle heryer OHAL bölgesi ilan ediliyor, TBMM üyesi bir millet vekili olarak bugün havalimanı inşaatına Jandarmanın, valiliğin koymuş olduğu girilemez kuralı nedeniylede içeriye sokulmadım. 

 

İŞÇİLERİN SAĞLIK VE GÜVENLİK SORUNU VAR

Son 48 saat içinde havalimanı inşaatında gelişmeleri yakından takip ediyoruz, Bu sabah oraya gittim ve işçilerle bir araya geldik, bir kaotik durum var. İşçiler fotoğraf çekilmesini istemediler ama vücutlarının üzerinde yüzlerce tahtakurusu tarafından yaralanmış insanlar gördük, sağlık kullarından yoksun, iş sağlığı ve iş güvenliği koşullarının uygulanmadığı bir şantiye çalışmasından bahsedebiliriz.  Çalışma koşullarının iyileştirilmesi le ilgil işçilerinin haklı talepleri var, İktidar tarafından belkide örtbas edilmek istenen işçi eylemlerinin arkasında da işin özünün Havalimanı inşaatının 29 Ekim tarihine asla yetişmeyeceği bunun içinde gerekçeler üretildiği, yöneticiler tarafından, sorumlular tarafından bu olayların gelişmesi, provake edilmesi konusunda da çabalar içinse olduğunu açıkça söyleyebilirim.

TÜRK İŞÇİLERE YAPILANI PROTESTO EDİYORUM

Burada üzüntü verici olan devletin silahlı kuvvetleri, ülkenin güvenlik güçleri işverenin yanında değil bence işçinin yanında durması gerekir. Uluslararası bankalar ve şirketler tarafından finanse edilen bir kısmı türk bir yabancı şirketlenin çıkarlarını korumak yerine orada çalışan türklerin haklarını korusalardı çok daha iyi ederlerdi. Şantiyede çalışan Vietnam’lıların Suriye ve Afganlıların her hangi bir biçim ile sorun yaşamazken Nüfus Cüzdanından Türkiye Cumhuriyetinin kimlik numarasını taşıyan işçiler yapılan uygulamayıda kesinlikle protesto ediyorum.