Son Dakika Haberler

“8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ RESMİ TATİL OLSUN”

“8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ RESMİ TATİL OLSUN”
Okunma : 159 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına dair hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu ve 8 Mart’ın kadınlar için resmî tatil olmasını önerdi. 

 

KADINLAR HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERİYORLAR

 

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN 1850’li yıllarda ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi kadının eşit işe eşit ücret ve insanca çalışma koşulları talebiyle başlattıkları grev, kadınların hak arayışı mücadeleleri için önemli bir örnektir. 1857’de grev yapılan bir tekstil fabrikasına polis müdahalesinde çıkan yangında ne yazık ki çoğu kadın 129 işçi yaşamını yitirmiştir. Bu olay sonrasında cinsiyet ayrımcılığına karşı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Kadınlar tüm dünyada cinsiyet ayrımcılığına karşı yüzyıllardır mücadele etmektedir ve hak arayışını sürdürmektedir. Elde edilen haklar ve özgürlükler büyük mücadeleler sonucunda kazanılmıştır. ” dedi.

 

ATATÜRK KADINLARA VERDİĞİ DEĞERİ HER FIRSATTA DİLE GETİRMİŞTİR

 

Ülkemizde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandığını belirten Didem ENGİN “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Cumhuriyetimizi kurarken kadınlarımıza verdiği değeri her fırsatta dile getirmiştir. 1934 yılında milletvekili seçme ve seçilme hakkını pek çok Batı devletinden yıllar önce elde eden emekçi kadınlarımız, ne yazık ki 2018 yılında sosyal, toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda ülkemizde hak ettikleri değere sahip değildirler” dedi. 

 

KADINLAR ÜLKEMİZDE HAK ETTİLERİ DEĞERE SAHİP DEĞİLLER

 

“Kadınlarımız eşit işe eşit ücret verilmemesi, sendikasız ve sigortasız çalıştırılma, taciz, tecavüz ve şiddete maruz kalma gibi çok sayıda sorunla karşı karşıyadırlar” diye belirten Didem ENGİN, bu sorunlarla mücadelede ve hak arayışında ülkemizdeki kadın örgütlerinin çok büyük emek sarf ettiklerini ifade etti.

8 MART KADINLAR İÇİN RESMİ TATİL İLAN EDİLSİN!

 

Bu sorunlarla mücadele eden kadınlarımız için 8 Mart tarihinin resmî tatil olması gerektiğini belirten Didem ENGİN, “Resmi tatil olması kadınlarımızın kendilerine zaman ayırabilmelerini ve sevdikleriyle bir araya gelebilmelerini, yapılan etkinliklere katılabilmelerini ve birey olarak varlıklarının önemini daha güçlü bir şekilde hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca toplumuzda kadının emeğinin önemine yönelik farkındalık da bu sayede artacaktır. Bu nedenle aralarında Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Çin, Rusya’nın bulunduğu 21 ülkede genel tatil günü olarak kabul edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ülkemizde de resmi tatil olarak ilan edilmesini öneriyoruz.” dedi.