Son Dakika Haberler

AKP Şıkıştı, 2.8 Milyar Kara Para Geldi

AKP Şıkıştı, 2.8 Milyar Kara Para Geldi
Okunma : 18 views Yorum Yap

Merkez Bankası AKP hükümetinin imdadına yine kara para yetişti. Türkiye ekonomis karapara cennhti oldu. nerden geldiği bilinmeyen paranın bşrden ülke dışına çıkışı çağın felaketi olacak.
AKP ne zaman sıkışsa artan karapara girişi sürüyor. Temmuz ayından sonra Ağustos’ta da kaynağı belirsiz 2.8 milyar dolarlık para girişi daha oldu. Böylece iki ayda giren para miktarı 7.7 milyar dolara ulaşırken, hükümetin kaçakçılık yaptığı kuşkusunu doğuran altın ithalatı 8 ayda 12 milyar dolara yaklaştı.
Merkez Bankası’nın dün açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre; geçtiğimiz Ağustos ayında ithalat, 4 milyar dolara yakın bir gerilemeyle 23 milyar dolardan 18.2 milyar dolara düştü. İlk 8 aylık ithalat 170 milyar dolar olurken, yıllık bazda ithalat 247 milyardan 246.5 milyar dolara indi.
Hükümetin İran’dan aldığı doğalgazın bedelini yurtdışından altın ithal edip kaçak yollardan İran’a göndererek ödediği kuşkusuna neden olan altın ithalatı ise yılın ilk 8 ayı sonunda 11 milyar 750 milyon dolara yükseldi. Yıllık bazda ise altın ithalatı 13 milyar 98 milyon dolara fırladı.
Yılın ilk 8 ayında yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın ilk 8 ayına göre 2.14 milyar dolar azalarak 7.49 milyar dolara geriledi. Yıllık bazda ise 7.5 milyardan 7.3 milyar dolara düştü.
Sıcak para olarak nitelenen portföy yatırımları yıllık bazda 200 milyon liralık gerilemeyle 38 milyar 109 milyona gerilerken, “net hata noksan” kaleminde gösterilen karapara girişi de sürdü. Ağustos ayında 2 milar 865 milyon dolarlık karapara girişi oldu.
Bunların sonucunda da Türk ekonomisinin korkulu rüyası olan ve son dönemde döviz kurlarındaki sert dalgalanmanın temel nedeni sayılan cari açık, Ağustos ayında 1 milyar 995 milyon dolara kadar indi.
Ancak 8 aylık ve yıllık bazda bakıldığında ithalattaki düşüş, karapara miktarındaki artış da fazla işe yaramadı. Cari açık Ocak-Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 8.94 milyar dolar artarak 44.29 milyar dolara yükseldi. Buna paralel olarak cari açık yıllık bazda (son 12 aylık dönemin toplamı) ise 55 milyar 955 milyon dolardan 56 milyar 694 milyar dolara yükseldi.