Son Dakika Haberler

“Anayasa, Erdoğan tarafından darbe ile ortadan kaldırıldı”

“Anayasa, Erdoğan tarafından darbe ile ortadan kaldırıldı”
Okunma : 81 views Yorum Yap

Aytun_Ciray_2CHP Parti Meclisi Üyesi İzmir Milletvekili ve Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anayasayı fiili bir darbeyle ortadan kaldırdığını, anayasanın yerine kendi iradesini geçirdiğini ve tek parti devleti kurduğunu söyledi. Çıray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu da darbeye yardımcı olmakla suçladı.

Çıra, Erdoğan’ın dün Rize’de söylediği sözlerin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Teamülleri ben yaratacağım” diyerek ve AKP kongresine katılarak cumhurun değil AKP’nin cumhurbaşkanı olacağını ortaya koyduğunu vurgulayan Çıray, “Nitekim CHP daha göreve gelmeden Anayasa ihlâli yapan Erdoğan’ın bu tutumuna dikkat çekmek için yemin törenine katılmamıştı” dedi..

Çıray şöyle devam etti:

“Erdoğan, şimdi de CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu’nun ‘Siyasi parti lideri gibi konuşuyor’eleştirilerine cevap verdi ve  ‘Ben bir cumhurbaşkanı olarak cumhurun başı olarak hükümeti ile iktidarımız ile hiçbir zaman aykırı olmayacağım, önünde engel olmayacağım. Bunu her zaman söyledim. Ben hükümetimin karşısında durup senin yanında mı yer alacaktım?’ diyerek Anayasa’yı tanımadığını açıkça ortaya koymuştur.”

Cumhurbaşkanı’nın mevcut hükümetten “Hükümetim” diye söz etmesine dikkat çeken Çıray, soru önergesinde Erdoğan’ın“Hükümetim” sözünü Anayasa tanımazlığın ve fiili olarak kurulmuş keyfi bir tek parti devletinin açık kanıtı olarak gösterdi.

Çıray, önergeyle Başbakan Ahmet Davutloğu’na şu soruları sordu:

1. Erdoğan’ın bu söylem, tutum ve davranışlarından sonra artık T.C. Devleti’ninin Anayasa’sının varlığından söz edilemez. Bu fiili durum Anayasa ve hukuk devletininin yerine Erdoğan’ın iradesinin geçtiğini açıkça göstermektedir. Anayasa Erdoğan tarafından tağyir, tebdil ve ilga edilmiştir. Daha açık ifade etmek gerekirse Anayasamız Erdoğan tarafından fiili bir darbe ile ortadan kaldırılmıştır. Anayasa’nın ortadan kaldırılması ve keyfi bir tek parti devleti inşası vatana ihanet suçu kapsamına girer mi girmez mi?

2. Erdoğan tarafından yaratılan bu keyfi ve fiiili duruma sessiz kalmanız darbe suçuna iştirak olarak değerlendirilebili mi?

3. Erdoğan başında bulunduğunuz hükümete “Hükümetim”dediğine göre, siz başbakanlık elemanı mı oluyorsunuz?