Son Dakika Haberler

AYNEN KATILIYORUM..

AYNEN KATILIYORUM..
Okunma : 21 views Yorum Yap

Daha önce de yazdığım gibi bizim seksen dört yılı Marmara İlahiyat mezunları olarak bir gurubumuz var. Orada vatsap üzerinden çok ilmi tartışmalar yapıyoruz. Öyle ki burada hal hatır yok, ilmi konuları birbirimizi sonuna kadar eleştirerek ele alıyoruz. Bazen de bir arkadaşımız ilginç bir makale, araştırma konusu vs. iktibas ederek bu sayfada paylaşıyor ve onun üzerinde konuşuyoruz.

 

Kemal Kastan arkadaşımız da bugün; Prof. Dr. Esad Coşan’ın vefatından önce yazdığı son makalesini bizimle paylaştı. Arkadaşımız bir mukaddime de yazdı makaleyi paylaşmadan önce. Makale’nin içeriği ‘Tarikat ve Cemaat Gerçeği’. Aşağıda hem arkadaşım Kemal Kastan’ın makaleye yazdığı mukaddimesini ve de ‘Tarikat ve Cemaat’ başlıklı makaleyi tırnak içerisinde yayımlıyor ve makalenin içeriğine de sonuna kadar katılıyorum.

İşte kemal Kastan’ın Mukaddimesi ve de söz konusu makale..

Yıllar önce Tarikat ve Cemaat gerçeğini yazan Prof. Dr. M. Esat COŞAN Hoca efendi bir makalesi yüzünden suikaste kurban gitti

NAKŞİBENDİ ŞEYHİ İSKENDER PAŞA CEMAATI BAŞKANI OLAN PROF DOKTOR ESAD COŞAN SON DÖNEMLERDE “ALLAH İLE ARACI YOK ŞEFAAT VE KERAMET GİBİ ŞEYLERE İNANIP DA KULLARA KUL OLMAYIN” DEYİNCE ÖLDÜRÜLDÜ.

Hocanın yazdığı son makale’ ;

“İslam’da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak “hakla”, “hakikatle” beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”
“Bugün maalesef tüm İslâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler… Hem de kendisi takip etmez… Amerika seni John’la takip etmez, Smith’le takip etmez. Adı senin benim gibi olan Müslümanla takip eder; canına okur. O milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. Parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”
“Herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. Sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! Götürüyor, olmadık yere bağlıyor… Mü’min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. “Hizmet ediyorum” diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”
“Böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! Her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”
“Emperyalistlerin türlü oyunları var. İslâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lâzım? Hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. “Tek lider, vazgeçilmez insan…” diye bir şey olmaz. Bakın, Filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? Hepsi lider.”
“Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!”
“Onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını –hain bir kimseyi– koyuyorlar. Öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”
“Müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz… Tâbî olmayın kimseye!
Bana da tabi olmayın!
Bana tabi olursanız, beni sıkıştırırlar. Ondan sonra,
“Sen bu adamlarına şöyle yap!” derler.
İslâm’a, Allah’ın emrine tabi olun!
Allah’ın dinine hizmet edin!
Tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun!
O zaman İslâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz!
“Aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın” diyorlar.
“Her biriniz İslâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be!
Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın?
Beni sırtında taşımak zorunda mısın?
Kimse kimseye hürriyetini vermesin!
Hürriyet aziz şeydir. İnsan, ancak Allah’a kul olur.
“Allahım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz”

5 Mayıs 1990
Prof.Dr. M.Esat Coşan