Son Dakika Haberler

Aytun Çıray: “T.C.’den utananlar milli kafirdir”

Aytun Çıray: “T.C.’den utananlar milli kafirdir”
Okunma : 152 views Yorum Yap

Aytun_Ciray_2T.C den utananalar milli kafirdir. CHP İzmir Millet Vekili Aytun Çıray yapmış olduğu açıklamada, üzerinde T.C. yazan pankartlar neden engelleniyor,bunu yapmak hem hukuka hem ahlaka aykırı,Türkiye Cumhuriyeti olmaktan utananlara sesleniyorum, Türk milleti adından, T.C den utananlar milli kafirdir dedi.
Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar, Ziraat Bankası ve valiliklerden “T.C” ibaresinin kaldırılması tartışmaları spor dünyasına da taşındı. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Geçtiğimiz hafta Göztepeli taraftarların T.C’nin kaldırılmasını protesto etmek için stada üzerinde T.C yazılı tişört ve dövizlerle girmelerinin engellenmesine en sert tepki gösterdi.
Göztepe taraftarları son günlerde bazı devlet dairelerindeki T.C. ibaresinin kaldırılmasını protesto etmek için stada üzerinde“T.C.” yazılı tişört ve döviz ile girmek istemişti. Sarı-kırmızılıların hazırladığı üzerinde TC yazılı 5 bin dövizin siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle tribüne sokulmasına izin verilmedi.
Bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan Çıray, Göztepe taraftarının dövizlerle stada alınmamasına karşı olduğunu belirterek, 26 Nisan’da oynananacak Karşıyaka basketbol maçına eşiyle birlikte üzerlerinde T.C. yazan Türk bayraklı tişörtlerle gideceklerini söyledi. İzmirlilere de benzer biçimde maçlara gelme çağrısı yapan Çıray’ın açıklamaları şöyle:
“Emniyet güçleri kimin emniyet güçleri? Halkın ve T.C.’nin (Türkiye Cumhuriyeti) emniyet güçleri. O halde üzerinde T.C. yazan pankartları neden engelliyorlar? Bunu yapmak hem hukuka hem ahlâka aykırı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan utananlara sesleniyorum: Siz hangi ülkenin vatandaşısınız? Türk milleti adından, T.C.’den ve Türk bayrağından utananlar milli kâfirdir.
“İZMİRLİLİLER ATATÜRK DEDİ”
“İzmirliler kan dökmedi, bebek öldürmedi, anaların ağlamasını istemedi, ırkçı olmadı. İzmirliler kardeşlik dedi, sevgi dedi, birlik dedi, Atatürk dedi, Türkiye Cumhuriyeti dedi. AKP iktidarı ve onun bürokratları bunu bile yasaklıyorlarsa İzmir’i ve Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşununu atan Hasan Tahsin ruhunu anlamamış demektir. Bu ruhu anlatmak boynumuzun borcudur. Göztepe’den sonra tüm İzmir takımlarını maçlara üzerlerinde T.C. yazan tişörtlerle maça gitmeye davet ediyorum.
“HERKESİ DAVET EDİYORUM”
“İzmirli olmakla gurur duyuyorum. 26 Nisan’da yapılacak Karşıyaka basketbol maçına ben ve eşim üzerinde T.C. yazan Türk bayraklı tişörtlerle gideceğiz. Hangi kökenden gelirlerse gelsinler, hangi takımı tutarlarsa tutsunlar, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyen, birlikte yaşama iradesi olan tüm İzmirlileri T.C. yazılı tişörtlerle 26 Nisan’da yapılacak olan Karşıyaka basketbol maçına bekliyoruz.”
Uzun zamandır Karşıyaka ve Altay’a haksızlık yapanların şimdi de Göztepeli taraftarların T.C. protestosu girişimi Emniyet baskısı ile engellediklerini bildiren Çıray, “AKP iktidarının kamu kurum ve kuruluşlarından T.C’nin kaldırılması girişimlerinde bulunanlara İzmirliler haddini bildirir”dedi.