Son Dakika Haberler

Beni CHP'li olmaktan ve CHP'yi savunmaktan hiç kimse vazgeçiremez.

Beni CHP'li olmaktan ve CHP'yi savunmaktan hiç kimse vazgeçiremez.
Okunma : 99 views Yorum Yap

dilekyilmazCHP’de Barış süreci ve Atatürkçü Millet Vekillerine susturma politikaları devam ediyor.

CHP Uşak Millet Vekili Dilek Akagün Yılmaz “Beni CHP’li olmaktan ve CHP’yi savunmaktan hiç kimse vazgeçiremez” dedi.
Sevgin Tanrıkulu’na “CIA Ajanı” sözleri üzerine disiplin kuruluna sevk edilen Yılmaz, “Atatürk için ‘Soykırım yapılmasına izin vermiştir’, Kurtuluş Savaşı için ‘Ege’de Rumlara etnik temizlik yapılmıştır’ diyen, PKK’lilere ‘iyi çocuklar’ demesine tepki gösteren milletvekillerine ulusalcı, kafatasçı, kafasız gibi sözlerle hakaret eden Hüseyin Aygün neden disiplin kuruluna sevk edilmemiştir? diye sordu.
Muhalif gazetenin haberine göre, Disipline sevk edilen CHP’li Dilek Akagün Yılmaz, adı WikiLeaks belgelerinde ajan olarak geçenlerin, Atatürk’e sövenlerin niye disipline verilmediğini sordu.
AYGÜN NEDEN DİSİPLİNE SEVK EDİLMEDİ?
“Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu büyük önder Atatürk için ‘soykırım yapılmasına izin vermiştir’, Kurtuluş Savaşı için ‘Ege’de Rumlara etnik temizlik yapılmıştır’ diyen, milletvekili arkadaşlarına ‘ulusalcı-kafatasçı, kafasız’ gibi sözlerle basın önünde hakaret eden Hüseyin Aygün’ün neden Disiplin Kuruluna sevk edilmediğini soran Yılmaz, “Bu söz ve eylemler parti programına ve ilkelerine aykırı değil mi?” dedi.
“BENİ CHP’Lİ OLMAKTAN KİMSE VAZGEÇİREMEZ”
Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, CHP’de program, tüzük ve ilkelerine aykırı sözler söyleyen, eylemlerde bulunan kişilerin sorgulanmadığını savundu.
“Parti hukukuna aykırı olarak Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş olmasının kendisini CHP ve ilkelerini savunmaktan asla alıkoyamayacağını” belirten Yılmaz, “Beni CHP’li olmaktan ve CHP’yi savunmaktan hiç kimse vazgeçiremez. Yapılan yanlışlıkları, parti içindeki hataları düzeltmek ve CHP içinde doğru ilkelerin hayata geçirilmesi için mücadele etmek biz gerçek CHP’lilerin görevidir. CHP’den vazgeçmek demek Türkiye’den vazgeçmek demektir. İşte bu nedenle biz CHP’liler ülkemize nasıl sahip çıkıyorsak, aynı inanç ve ruhla partimize de sahip çıkarız” diye konuştu.
“SUÇLARIN ÜZERİ KAPATILIYOR”
Parti hukukuna ve kamuoyu vicdanına aykırı olarak kendisini disipline verenlerin bazı sorulara cevap vermeleri gerektiğini belirten Yılmaz, sorularını şöyle sıraladı:
“Atatürk için ‘Soykırım yapılmasına izin vermiştir’, Kurtuluş Savaşı için ‘Ege’de Rumlara etnik temizlik yapılmıştır’ diyen, PKK’lilere ‘iyi çocuklar’ demesine tepki gösteren milletvekillerine ulusalcı, kafatasçı, kafasız gibi sözlerle hakaret eden Hüseyin Aygün neden disiplin kuruluna sevk edilmemiştir?
Wikileaks belgelerinde, ‘Gölge CIA’ olarak adlandırılan Stratfor’a ilişkin belgelerde Tr 705 koduyla PKK ateşkesleri hakkında bilgi veren, ana Kürt kaynağı olarak nitelendirilen, Wikileaks belgelerinde Amerikan Konsolosluğu tarafından uzun zamandır konsolosluk irtibatı olarak bilgi aktardığı belirtilen, ABD’ye gittiğini ve ABD’nin Kürt sorununun çözümlenmesi için hazırladığı A,B,C,D planlarını bildiğini açıkça ifade eden Sezgin Tanrıkulu CHP ilkelerine aykırı davranan bir kişi değil midir?”
“TANRIKULU’NUN SÖZ VE EYLEMLERİ TÜZÜĞE AYKIRI DEĞİL Mİ?”
“Ergenekon örgütünün üzerine gidileceğini açıkça beyan etmekten kaçınmayan Sezgin Tanrıkulu’nun, kaynağını açıklayamadığı bu bilgi ve şüpheli ilişkileri parti program ve ilkelerine aykırı değil midir?” diyen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kapalı grup toplantısında Şevki Kulkuloğlu tarafından kendisine bu sorular sorulduğunda ‘Haddinize değildir bunları sorgulamak’ sözlerini sarf edip, bu hakaret sözlere karşı itiraz ettiğimde ise benim üzerime fiili saldırıda bulunmak üzere yürüyen Sezgin Tanrıkulu’nun bu söz ve eylemleri parti program ve tüzüğüne aykırı değil midir? Ben 12 Eylül 1980 darbesinde 17 yaşında işkencelerden geçmiş, her an kim vurduya gidebilecekken tesadüfen yaşayan bir devrimciyim. CHP ve ülkeme sahip çıkmak için çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak için Atatürkçü, laik demokratik çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin savunucusu bir kadın olarak nereden gelirse gelsin hür türlü baskıya karşı sonuna kadar direneceğimin bilinmesini isterim.”
SEZGİN TANRIKULU’NU CIA AJANI OLMAKLA SUÇLAMIŞTI
CHP’nin kapalı grup toplantısında Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın, İstanbul Milletvekili Tanrıkulu’na yönelik ‘CIA ajanı’ suçlaması yaptığı açıklanmış, CHP yönetimi olay sonrası tartışmayı “disiplin işlemsiz tatlıya bağlamak” amacıyla Yılmaz’ın, Sezgin Tanrıkulu’na yönelik “CIA ajanı” sözleri nedeniyle açıklama yapmasını istemişti. Bu teklifi reddeden Yılmaz, Tanrıkulu ile bir araya gelmeyi de reddederek “Bir araya gelmemizi gerektirecek bir durum yok” açıklaması yapmıştı.
Bunun üzerine Yılmaz disipline sevk edilmişti.