Son Dakika Haberler

“BUNUDA YAPTILAR” ATATÜRK’ÜN EVİNİ SİT ALANINDAN ÇIKARDILAR

“BUNUDA YAPTILAR” ATATÜRK’ÜN EVİNİ SİT ALANINDAN ÇIKARDILAR
Okunma : 31 views Yorum Yap

Ataturke i
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun güvenliği gerekçesiyle yeni adımlar atıldı. AOÇ’ye yapılan ve halkın tepkisini çeken Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bölgeye yayılmayı sürdürüyor.

MUHALEFET EDEN OLMADI

Bu kapsamda Ankara 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 10 Eylül 2015 tarihinde aldığı 2678 numaralı kararla AOÇ’deki Atatürk Evi, Tarımcı Atatürk Meydanı ve daha önce yıkılan Metin Emiroğlu İlkokulu’nun bulunduğu bölgeler tarihi sit alanı olmaktan çıkarıldı. Karara kurulun Yenimahalle Belediyesi üyesi Ayşe Betül Uyar’ın dışında muhalefet eden olmadı.

Cumhuriyet’in haberine göre, bu karara karşın Atatürk Evi ve Marmara Köşkü binası tescilli olduğu için bu binalar yıkılamıyor veya bir değişiklik yapılamıyor. Ancak alınan kararla özellikle daha önce Saraya gelecek yabancı konuklar için konaklama yeri olarak MİT’ten alınan ve Cumhurbaşkanlığına kiralanan Marmara Köşkü’nün çevresinde çok sayıda değişiklik yapılabilecek. Buna göre tescilli olan Marmara Köşkü’ne karşın tarihi sit alanı olmaktan çıkarılan çevresindeki Marmara Havuzu, İzmir Köşkü ve köşke ile havuza adını veren Marmara Su Deposu’na ne gibi işlem yapılacağı bilinmiyor.

HEPSİ KALKABİLİR

Alınan karara tepki gösteren Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Gürler, “Bu tür kurullar önemli kararlar alır. Çünkü verdiği kararlar esas olarak toplumun geçmişiyle geleceği arasındaki bağın inşasına ilişkindir. Ülkenin kurucusunun adını taşıyan, şehrin başkent olmasının özelliklerini barındıran tarihi özellikleri olan yerlere ilişkin bir günde karar vermek en azından ciddiyetle bağdaşmıyor. Kurulun gündemsiz önüne getirilen şey hakkında yeterince veri olmadan karar vermesi bu kurulların hepsini sakat hale getiriyor” dedi.

HUKUK YOK

Gürler, karar alınması istenen yerin büyüklüğünün belli olmadığını, istemin ölçeksiz ve koordinatsız kroki ile yapıldığını belirterek, “Sınırlar net belli değil. Verilen karar muhatapların istediği gibi üzerinde tasarruf edebilmesinin yolunu açıyor. Karar denetlenebilir değil. Bugün de elbet bir gün tarih olacak. Şimdi yapılan yerleşke bir süre sonra, bugün hakkında karar alınan yerlere dönüşecek. O zaman da biz bu yöntemle alınan kararlara karşı çıkacağız. Sorun hukuksuzluklar” değerlendirmesini yaptı.