Son Dakika Haberler

CUMHURİYET SANATTIR

CUMHURİYET SANATTIR
Okunma : Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıldönümü coşkusu Sarıyer’de düzenlenen etkinlikte sanatla birleştirildi. Sarıyer Belediyesi tarafından Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen piyano resitali, vals ve zeybek gösterisinden oluşan Cumhuriyet Balosu’na 3 aylık Sarp bebekten, 93 yaşında ki Leyla teyzeye kadar çok sayıda Cumhuriyet sevdalısı katıldı.

İlki 29 Ekim 1925 yılında düzenlenen ve bu sayede Cumhuriyet’in ilanıyla yaşanan toplumsal değişimin en önemli simgelerinden birisi haline gelen Cumhuriyet balolarının ruhu Sarıyer’de yaşatıldı. Balo, Boğaziçi Sanat Akademisi öğrencileri Emine Gasanova, Barış Kahraman ve Sarp Yılmaz’ın piyona resitali ile başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Boğaziçi Kültür Sanat ve Halk Dansları Festivali için Aydın’dan gelen Kuşadası Belediyesi Elifname Gençlik ve Spor Kulübü’nün zeybek oyunu izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı. Balonun en renkli anı ise Starbees of Stage grubunun özenle hazırladığı vals gösterisi oldu. İzleyenleri büyüleyen gösterisi sonrasında düzenlenen workshopta programa katılan Sarıyerliler ile festival için yurt içi ve yurt dışından gelen dans grupları da vals yaptılar.

Cumhuriyet önce bir fikirdir

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiği Cumhuriyet’in önce bir fikir olduğunu ifade eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bireyler fanidir. Ancak toplum süreklidir, kalıcıdır ve fikirler ölmez. Cumhuriyet önce bir fikirdir. Bunun içindir ki uygarlık yolunda tereddütsüz yürümeye devam edecektir. Cumhuriyeti korumak düşünmektir, fikirdir, özveridir ve eylemdir. Cumhuriyet’in temelleri hakkında bilinçlenmek, çocuklarımıza, torunlarımıza anlatmaktır. Dünyanın en güzel memleketinde yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kazandırdığı bu toprakların kıymetini herkes bilmeli. Cumhuriyeti anlayamayanlara, duyamayanlara anlatmak ve duyurmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)