Son Dakika Haberler

DENİZLERDE BALIK OLACAK Kİ BALIKÇIK OLSUN

DENİZLERDE BALIK OLACAK Kİ BALIKÇIK OLSUN
Okunma : 563 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyerli Balıkçıları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Sinop Millet Vekili Barış Karadeniz ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile buluşturdu.

CHP Sinop Millet Vekili Barış Karadeniz’in 1 Temmuz gününden itibaren Karadeniz’in 15 limanına uğrayarak gerçekleştirmiş olan etkinlikte bugün Rumeli Feneri, Rumeli Kavağı limanlarında bulunan balıkçı reisleri ile bir araya geldi.

MASA BAŞINDA ALINAN KARARLARLA BU ÜLKE YÖNETİLEMEZ”

“Talimatlarla, yukarıdan masa başında alınan kararlarla bu ülke yönetilemez” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu işin sorumlusu, problemleri en çok yaşayan balıkçılar. Reisinden tayfasına, ağı atıp toplayanlara kadar onların katılımı ile sorunların tespit edilmesi gerekir. Bunun bir yasaya dönüştürülmesi gerekir. Birlikte bunu yapmalıyız” dedi.

“Benim temel istediğim konuşması gereken insanların konuşması, bugüne kadar hep bunlar kulaktan kulağa anlatılarak gelmiş. Bu işden ekmek yiyen herkesinde hakkını korumak anlamında, bu işi birlikte yapmak ve  birlikte kuralları tespit etmek zorundayız.bunu yaptığımızda devamı gelecektir. Sizlerin konuşması gerekir, çok çalıştay çok kurultay yaptık, Bu işin TBMM taşınması gerekir. Bir yasal statüye getirilmesi gerekmektedir.”

DENİZLERDE BALIK OLACAK Kİ BALIKÇIK OLSUN

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Karadeniz’in en kuzeyinden başlayıp Akdeniz’in en güney kısmına kadar bütün sahili gezerek balıkçıların dinlemesi ve burada bir envanter çıkartılmasının muazzam bir iş olduğunu söyledi. CHP Sinop Milletvekili Karadeniz’in başında olduğu bu organizasyonun sonunda konunun bir rapor halinde TBMM’ye de sunulacağını anımsatan İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Başta denizlerde balık olacak ki balıkçılık olsun. Balık olmazsa balıkçılık olmaz. O zaman önce denizleri korumamız lazım. Denizlere bir canlı gözüyle bakıp onun her anını koruyup kollamamız lazım. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilgili birimlerimizle hem amatör balıkçının hem de özellikle su hali üzerinden, Gürpınar’daki su halimiz üzerinden de birçok konuda yardımcı olmaya, sektörü desteklemeye çalıştık. Belki de ilk defa bu zor günleri atlatması için bin 200’ün üzerinde kayıtlı amatör balıkçımıza destek paketi sunduk; bu desteklerimiz devam edecek. Su ürünlerini önemsedik ve burada su ürünlerinin işlenmesinden tutun bazı harçların, vergilerin azaltılması ve bunların bir düzene koyulması noktasında da gerçekten düzeyli ve düzenli bir su ürünleri hali var ettik.”

CHP GEMİSİ PROJESİ ÇOK DOĞRU

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu da “Sorunların çözümünün, öncelikle muhataplarıyla birlikte tespitinden geçtiğini dile getiren Kaftancıoğlu, bu nedenle CHP Gemisi projesinin çok doğru ve güzel bir örnek olduğunu dile getirdi.

BİZLER BU MESELEYİ SİYASET ÜSTÜ GÖRÜYORUZ

 

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de şunları söyledi: “Artvin’den başlayan ve 28 ili kapsayan programın İstanbul ayağındayız. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkenin bir balıkçılık ve denizcilik bakanlığı yok. Biz bu meseleyi siyaset üstü görüyoruz. Bu denizler hepimizin. Hopa’dan başladık, buraya kadar bütün balıkçılar da bizimle. Bizi yalnız bırakmadılar. Sahipsiz kalan, bir meslek tanımları dahi olmayan balıkçılarımızın her daim yanında olduğumuzu söylüyoruz. Balıkçıların sorunlarını Meclis’te dile getirecek bir rapor hazırlayacağız. Balıkçılarımız dışında bu sektörde çok insanımız var. Tornacısı var, boyacısı var, fabrikası var; üniversitelerimiz, enstitülerimiz var. Herkesle bir araya geliyoruz. Herkesin sorunu aynı, denizlerimiz çok kirli. Üç yanı denizlerle çevrili ülkemizin balıkçılıkta bir numara olmasını sağlamalıyız”.