Son Dakika Haberler

Gezi'den ODTÜ'ye # direnüniversite

Gezi'den ODTÜ'ye # direnüniversite
Okunma : 143 views Yorum Yap

12 Eylül rejiminin Türkiye toplumunu zapturapt altına almak için devreye soktuğu en önemli kurumlardan biri YÖK olmuştur. YÖK eliyle, önemli bir muhalefet odağı olarak görülen üniversiteler devletin, sermayenin ve siyasal iktidarın denetimi altına alınmış, üniversiteler ile geniş halk kesimleri arasındaki bağ koparılmaya çalışılmıştır. Bu sebeple YÖK’ün kurulduğu tarih olan 6 Kasım üniversitenin, özgür bilimin, halk ile üniversite arasındaki bağın savunulması açısından her zaman önem taşımıştır.
2002’den beri iktidarda olan AKP ise YÖK’ün bu işlevini aslen korumuş, üniversiteleri çok daha doğrudan bir şekilde sermayenin ve siyasal iktidarın güdümüne sokacak düzenlemeleri hem kısmen hayata geçirmiş hem de toptan bir yeniden yapılanmaya hazırlanmıştır. Tüm eğitim alanında olduğu gibi yükseköğretim alanında da üniversite emekçilerinin ücretleri düşmekte, çalışma koşulları ağırlaşmakta,  güvencesiz çalışma, işten atılmalar ve taşeronlaştırma gibi neoliberal kapitalist düzenlemeler ile kendine benzemeyene hayat alanı tanımayan din istismarcılığına dayalı muhafazakârlık ve otoriter uygulamalar el ele gitmektedir. Özgür düşüncenin, bilimin, çoğulculuğun savunulduğu mekânlar olması gereken üniversitelere siyasal iktidar daha ziyade bir tehdit olarak yaklaşmakta, asayiş ve güvenlik mantığıyla yönetmeye kalkmaktadır. Polis gücü, soruşturmalar ve idari baskılarla üniversite öğrencileri ve çalışanları terbiye ya da tasfiye edilmeye çalışılmaktadır.
Gezi isyanının bize açtığı yoldan ilerleyebilmek, İTÜ’den ODTÜ’ye ortaya konan mücadeleyi yükseltebilmek için, yıllardan sonra bu 6 Kasım’da üniversite emekçileri olarak iş bırakarak, üniversite bileşenlerinin, emek güçlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve halkın ortak katılımıyla Beyazıt Meydanı’nda olacağız.
 
Toplanma: 6 Kasım Çarşamba, 13.30, Laleli Tramvay Durağı
Basın Açıklaması: 6 Kasım Çarşamba, 14.00, Beyazıt Meydanı
 
KATILIN, BU 6 KASIM’I FARKLI KILALIM!

 diren_odtu