Son Dakika Haberler

İBB “ALEM GAYRİMENKUL’E” DOKUNAMIYOR

İBB “ALEM GAYRİMENKUL’E”  DOKUNAMIYOR
Okunma : 303 views Yorum Yap

Sarıyer Times – Sarıyer Merkez Mahallesi Mesarburnu (Piyasa) caddesinden bulunan Mal sahibi, Alem Gayrimenkul Turizm ve Yatırım Aş.. Ünvanlı şirket tarafından yapılmakta olan “ Kocataş Yalısı ve Sait Paşa (Molla Sait Paşa ) yalısı restorasyon çalışmaları Sarıyer’de çevre sağlığını tehdit ediyor.

Sarıyer Sahil şeridinde yapılamakta olan Restorasyon İnşaatı sahasında bir gece ansızın deniz kenarına ( Eski Koçataş İskelesi) Asfalt kırılarak inşaat şantiyesinden denize uzanan borular döşenerek sahadan çıkan pis suların denize kolaylıkla boşaltılması ve bunun gizlenerek, iskele kenarında, denizin 20 metre uzağında derinliği 6-8 metre civarında bir derinliğinde borular döşenmiş ve pis suların boşaltılması sağlandığı tespit edildi.

Sarıyer halkının sürekli yürüyüş güzergahı olarak kullandığı ve zaman zaman Sarıyer halkının yüzdüğü bu yerde halk defalarca Sarıyer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne uyarı ve çağrıda bulunmuş, yazılı ihbarla yapmış, Belediye yetkileri, Sorumlu Zabıta Müdürleri ve Çevre Koruma Müdürlüğü yerinde tespitler yapmışlar ve uyarıda bulunmuşlardı.

SARIYER BELEDİYESİNE VİDEOLARI GÖNDERDİK

Bugün Sarıyer sahilinde yurttaşlar yüzerken İnşaat bekçisi çevreyi kontrol ederek pis suları boşaltmış ve çekim yapıldığında vanayı kapatmış ve şantiye içine girdi. Yapmış olduğumuz çekimlerin video görüntülerini Sarıyer Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne gönderdik.

KATAR’IN GÜCÜ DENİZİ PİSLETİYOR

Üç kere el değiştirdiği bilinen Kocataş ve Sait Paşa yalısı satışı nihayetinde Katar’lı bir firmaya satılmış ve mal sahibi olarak ALEM GAYRİMENKUL TURİZM VE YATIRIM AŞ gözükürken yapılan tüm uyarılara rağmen hiç bir kanun ve hüküm bu firmaya işlememektedir.

– Kurumlararası yapılan yazışmalar sadece kağıt üzerinde kalmakta, “ bir güç” tüm uyarıları geciktirmekte sakınca görmemektedir.

– Sarıyer Mesarburnu ( Tek ana cadde) sahilinde gece kaçak asfalt kırılarak borular nasıl döşenmiştir..

– Denize ulaşan borular “atık suyu” 20 metre ilerde 6-8 metre derinliğinde su boşaltırken köpürcükler saçan pis su nasıl görülmemiştir.

– İlk uyarıda sökülen borular tekrar yerine konulurken kim müsaade etmiştir.

– Personelinin çoğunluğu Sarıyer’de oturan Boğaziçi İmar Müdürlüğü yapılanları neden görmezden gelmektedir.

ÇEVRE ŞEHİRLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİLDİ

Sarıyer Belediyesi uyarımız üzerine çekimler yaparak yazı ile Çevre il Müdürlüğüne bildirimde bulunduğu halde, yapılan ilk uyarılarda denize döşenen borular sökülmüştü ve “bir güç” tekrar boruların yerine konmasını nasıl sağladı, kimler göz yumdu..

SARIYER BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜNÜN YETKİSİ YOK

Sarıyer Halkının defalarca yapmış olduğu şikayetlerini dikkate alan Sarıyer Belediyesi tüm uyarıları yetkili mercilere yapmış olduğunu tespit ettik.

SARIYER BELEDİYESİ UYARI YAPTI

Sarıyer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü 20.03.2017 tarihli yazı ile “ Denize Atık Su Akıtılması hk.” İstanbul Büyükşehir Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına resmi yazı ile bildirmiş.

Ek =1

İBB KİME YAZIYOR

İBB Yetkili birimleri kurumlararası yazışmalarını yaptıkları halde uygulamaya geçemiyor. Devletten güçlü Alem Gayrimenkul’e ceza yazacak ve kanunsuz yasak işlerine dur diyecek yetkili kurum neden yok.

İBB NİSAN AYINDAN İTİBAREN GÖZ YUMUYOR

Sarıyer sahilinde gerçekleştirilen bu inşaatın faaliyetlerinin göz yumularak devam etmesi düşündürücü, Aşağıda yayınladığımız yazışmaların neticesinde bugüne kadar her hangi bir işlem yapılmamış olması, Nisan ayından itibaren  göz yumulması, şikayet üzerine önce boruların sökülmesi be bir gece ansızın tekrar takılması ve deniz kirliliğinin devam etmesini hiçe sayarak kanunun işlemediği kurum nasıl ve kimler tarafından korunuyor.

Söz konusu kurum yazışmaları…

EK =2

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü 19.04.2017 tarihinde Sarıyer Belediyesine cevabını yazı ile bildirmiş. “ söz konusu mahalde Sarıyer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince 15.03.12017 tarihinde yapılan kontrollerde, gece yapılan kaçak çalışma sonucunda asfaltın kırılarak pik boru döşendiği ve bu borular vasıtası ile inşaat sahası içinde biriken atık suların denize tahliye dilerek deniz kirliğiliğine sebebiyet verdiği ilgili (B) yazıda belirtilmiştir”.

“ Bahse konu olan yer ile ilgili olarak uzun zamandan bu yana gelen şikayetlerde göz önüne alınarak söz konusu inşaatın ruhsat yönünden “ Boğaziçi İmar Müdürlüğünce” atıkların ve biriken suların ne şekilde tahliye edildiğinin ve herhangi bir kaçak gider yapılıp yapılamadığı yönünde “İSKİ Genel Müdürlüğünce”, Asfaltın kırılması ve pik boru döşenmesi yönünde “ Avrupa Yakası Yol bakım ve Onarım Müdürlüğünce”, Deniz kirliliği yönünden ise kara kaynaklı olması sebebi ile “ İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce “, kontrol edilerek tespit edilecek olumsuzluklar hakkında mer-i mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli yasal ilemlerin uygulanması hususunda…”

Nihat MACİT Belediye Başkanı a. Genel Sekreter Yardımcısı”

EK -1 

EK -2