Son Dakika Haberler

İNGEV 2020 raporu: Çok yüksek gelişme gösteren ilçeler

İNGEV 2020 raporu: Çok yüksek gelişme gösteren ilçeler
Okunma : 1.139 views Yorum Yap

İNGEV’in yaptığı 2020 yılı araştırmasına göre çok yüksek gelişme gösteren ilçe belediyeleri arasında ilk 10 sırada 9 CHP’li ilçe belediyesi yer alırken, 1’inde ise AKP’li olan belediye yer aldı.

“Şükrü Genç Başkanlığında 12. yılını dolduran Sarıyer Belediyesi İNGEV 2020 değerlendirme raporunda büyük gelişme gösterdi.”

“İNGEV 2020 raporunda Sağlık Endeksinde 5. Sırada. Çevresel performans endeksinde ise 3 sırada yer buldu. Türkiye geneli 188 ilçe belediyesi arasında yapılan değerlendirme de ise 6. Sırada yer alması ile büyük başarıya imza atmış oldu.”

İNGEV’in yaptığı 2020 yılı araştırmasına göre, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir illerinin ‘çok yüksek gelişme gösteren’ ilçelerinin belediyeleri belirlendi. İGE-İ 2020 raporuna göre çok yüksek gelişme gösteren ilçe belediyeleri arasında ilk 10 sırada 9 CHP’li ilçe belediyesi yer alırken, 1’inde ise AKP’li olan belediye yer aldı.

Rapora göre 2020 yılında en fazla gelişme gösteren ilçe belediyeleri şöyle:

İstanbul’un iKadıköy, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Sarıyer, Üsküdar ilçeleri; Ankara’nın Çankaya ilçesi; İzmir’in Karşıyaka; Bursa’nın Nilüfer; Antalya’nın ise Muratpaşa ilçeleri yer aldı.

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere hazırladığı, İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler (İGE-İ) 2020 sonuçları açıklandı. “Çok Yüksek İnsani Gelişme” performansı gösteren ilçe Belediye Başkanlarına çevrim içi konferans ile ödülleri verildi.

İGE-İ 2020 Raporu ve Endeksi 188 ilçeyi kapsıyor

İGE-İ 2020 raporu kapsamında, büyükşehir sınırları içinde kalan bütün ilçelerle en yüksek nüfusa sahip 188 ilçeyi kapsama alınmış ve 2019 Faaliyet Raporunu yayınlamayan ve İNGEV ile paylaşmayan Belediyeler kapsam dışı bırakılmıştır.

Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesinde 34 ilçe yer alıyor

İGE-İ Endeksi’nde ilçeler; Çok Yüksek İnsani Gelişme, Yüksek İnsani Gelişme, Orta İnsani Gelişme ve Düşük İnsani Gelişme olmak üzere 4 ana kümede toplanıyor. 2020 raporunda Çok Yüksek İnsani Gelişme bölgesinde 34 ilçe yer almaktadır. 2020 Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesi (Yeşil Bölge) kapsamındaki ilçeler şunlardır:

Çalışmaya göre değişken sayısının zenginleştirilmesi ve ilçelerin performansları geçen yıla göre ilçe sıralamasında değişikliklere yol açtı.

Çok yüksek insani gelişme bölgesine geçen belediyeler
Antalya – Konyaaltı, İstanbul – Kartal, İzmir – Urla, Muğla – Bodrum, İzmir – Narlidere.

En fazla yükselen 10 ilçe
İstanbul – Adalar, Muğla-Bodrum, Muğla-Fethiye, İstanbul-Sancaktepe, Manisa-Şehzadeler, Adana-Seyhan, Ankara-Gölbaşı, Balıkesir-Edremit, İstanbul-Zeytinburnu Ankara-Kahramankazan

Çalışma İnsani Gelişme Endeksi’nin yanı sıra yerel yönetim faaliyetlerinin yönlendirilmesinde önem taşıyan 9 alt endeksi de kapsıyor. Bunlar; Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam, Çevresel Performans, Ulaşım ve Erişilebilirlik ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği başlıkları altında toplanıyor.

Bu endekslere göre ilk 5 sırada yer alan ilçeler şöyle: