Son Dakika Haberler

Kadınlar Erkekleri Suudi Arabistanda da Geçti

Kadınlar Erkekleri Suudi Arabistanda da Geçti
Okunma : 199 views Yorum Yap

İSuudikadinlar stanbul Üniversitesi’ndeki  “Kadın ve Eğitim” sempozyumunda konuşma yapan Suudi Arabistanlı akademisyenler eğitimde kadının rolü ve eğitim sürecine katılması, ülkelerindeki yüksek öğrenim bakanlığının kızlara yönelik yaptığı çalışmalar, kız-erkek eğitiminde eşitlik ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz’in kızların eğitimine verdiği önem konularında bilgi verdi.
Sempozyumda konuşma yapan Dr. Sema Ramazanoğlu eğitim konusundaki eksiklikler ve kadınlara karşı verilen değerden bahsederken,   Türkiye’deki kadınların geçmişten günümüze eğitim hayatlarını anlattı.
Dr.Sema Ramazanoğlu’ndan sonra sempozyumda söz alan Suudi Arabistan Parlementosu’nun üyelerinden Prof. Dr. Muna Abdullah Said el-Mişat ise Suudi Arabistan’daki kadınların eğitim durumlarını aktarırken,  ülkesindeki okuma yazma bilenlerin oranının %90 ‘a ulaştığını ifade etti.
Muna, Suudi Arabistan’da kadınlar için ve özel meslek edindirme okulları ve üniversitelerde yeni bölümler açıldığını, bunun neticesinde ülkedeki kadınların Suudi Arabistan’ da da önemli görevlerde yer aldığını söyledi.
Kızlar için ilk eğitim fakültesinin 1970 yılında Riyad’da açıldığına değinen Muna  açılan tüm fakültelerin 2002’den itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlanması ve yine aynı yıldan itibaren sağlık alanında fakültelerin açılması hamleleri ile kız – erkek eğitimindeki eşitsizliğin azaltıldığını vurguladı.
Suudi Arabistan’da 9’u özel olmak üzere toplamda 25 üniversite bulunduğunu söyleyen Muna  2013 yılı itibariyle lisans öğrencileri içerisinde kız öğrencilerinin % 56’lık paya sahip olduğunun altını çizdi.
Suudi Arabistanlı Kadınlar Meclis’te
Muna, Kral Abdullah döneminde belediye meclisine giriş yapan kadınların hukuk siyaset ve parlamento alanında önemli başarılar elde ettiğini söylerken, Suudi Arabistan’ın 2013 Parlamentosu’nun %20’sini kadınların oluşturduğunu ve ülkesinin kadınlara her anlamda çok önem verdiğini sözlerine ekledi