Son Dakika Haberler

Kuruluş ve Kurtuluş Yıl Dönümüz Kutlu Olsun

Kuruluş ve Kurtuluş Yıl Dönümüz Kutlu Olsun
Okunma : 1.024 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi 99. Yıl dönümü yurdun her yanında çoşkulu kitleler tarafından kutlandı. 

CHP Sarıyer Belediyesi Meclisinde CHP Grubu adına grup sözcüsü, Eski ilçe başkanı Serdar Sarıoğlu tarafından 99. Yıl dönümü konuşması yaptı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Halk Fıkrası “ adıyla kurulmuştur. Partinin başına 1924 yılında “Cumhuriyet” sözcüğü eklenmiştir. 1935 yılında yapılan 4. Kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi “ ismini aldı. 

Dünyanın en eski birkaç partisinden biri olan partimiz, 12 Eylül 1980 faşist askeri darbesi tarafından kapatıldı. Yöneticileri tutuklandı, işkence gördü, yargılandı ve tüm mal varlıklarına el kondu. 

Partimizin pırlanta değerinde ki arşivlerine el konup SEKA’ya gönderilerek yakıldı. Bu eylemle Cumhuriyet Halk Partisinin hafızasını yok ettiklerini sanan faşist cuntacılar yanıldılar. 

Cumhuriyet Halk Partisi daha sonra hayatta olan tek genel sekreter yardımcısı Erol Tuncer’in ve  arkadaşlarının önderliğinde 3821 sayılı yasaya dayanarak kuruluşunun 69. Yıl dönümü olan 9 Eylül 1992 günü yaşayan kurultay delegelerine çağrı yapılarak yeniden açıldı. 

Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşundan bugüne kadar genel başkanlık görevini sırasıyla. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü. Bülent Ecevit. Hikmet Çetin. Altan Öymen. Deniz Baykal ve şuanda bu görevi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu yürütmektedir. 

CHP Grup Sözcüsü Serdar Sarıoğlu’un 99. Yıl dönümü konuşmasının tamamını videodan izleyiniz. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)