Son Dakika Haberler

MEB'den Skandal, Oğlanları bırakın kızları kontrol edin

MEB'den Skandal, Oğlanları bırakın kızları kontrol edin
Okunma : 143 views Yorum Yap

MEB den  skandalMEB den skandallar devam ediyor, AKP. Kendine uygun model öğretmenler arıyor ve uyguluyor,MEB Ağustoz ayında kızları bırakıp oğlanları kontrol altına almaları in talimat vermişti.
Öğretmenlerin diğer ülkelerle maaşlarının kıyaslandığında aradaki farkların uçurum olduğu meydana çıkıyor.
CHP’nin eğitimci milletvekillerinden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Nur Serter, AKP Hükümeti’nin nasıl bir eğitim modeli oluşturduğunu bir açıklamayla ortaya koydu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 127 bin öğretmen açığı ve 300 bin öğretmen atanmayı beklerken “AKP modeli öğretmenler” üretmeye çalıştığını belirten Serter, MEB’in geçtiğimiz Ağustos ayında okullara oğlanları bırakıp kızları kontrol altına almaları için emir verdiğini bildirdi. MEB’in emrinde bilimi katlederek, kızların kontrol altına alındıkça “promblemli davranışlarının azaldığını” ileri sürdüğü kaydedildi.
CHP İstanbul Milletvekili Serter’in AKP’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamay ve bu açıklamada ortaya konan tablo öyle:
Ülkemizin her köşesinde özveri ile görev yapan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, atama bekleyen 300 bini aşkın öğretmenimize sürdürdükleri uzun ve yıpratıcı bekleyişleri için başarılar diliyorum.
Kendilerine emek veren öğretmenlerini bile unutarak, onları emeklilik döneminde yoksunluklara mahkum edenleri de, vicdanları ve vefa duyguları ile baş başa bırakıyorum.
ÖĞRETMENLER EN AZ MAAŞ TÜRKİYE’DE
AKP hükümetinin “öğretmen politikası” öğretmenlerin temel sorunlarını çözümlemeyi değil, onları ideolojik olarak yeniden formatlamayı hedef almaktadır.
Bunun en somut kanıtı:
1-Öğretmenlerin satın alma gücünde AKP iktidarından bu yana ortaya çıkan düşüştür. Örneğin 2002’de öğretmen maaşı ile 5 cumhuriyet altını alınabilirken, bugün bu sayı 3’e düşmüştür. Kamuda en düşük maaş, öğretmen maaşıdır.
2-Emekli öğretmen maaşı 1550 TL olup, bununla geçinemeyen öğretmenlerimiz, bir borç batağına sürüklenmiştir.
3-Öğretmenlerimizin çalışma saatleri yıllık 1816 saat ile OECD ülkeleri içinde en yükseğidir.
4-Öğretmenlerin 1 saatlik ek ders ücreti 8,51 TL, 0-6 yaş çocuk yardımı 19,20 TL, 6 yaş üzeri çocuk yardımı 38,40 TL, eş yardımı 163,87 TL’dir.
5-Diğer ülkelerin öğretmen maaşları ile kıyaslandığında; öğretmenlere ödenen maaş;
ABD’de 3bin$
Almanya’da 2-3 bin $
Fransa 2500$
Yunanistan 2166$
Türkiye’de 919$’dır.
“ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILDI”
6-AKP iktidarında öğretmenler itibarsızlaştırılmıştır.
* Birçoğu geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda bırakılmıştır.
* Öğrencilerden çeşitli okul ihtiyaçları için para toplayan tahsildarlar haline dönüştürülmüşlerdir.
7- Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen açığı 127 bin olduğu halde, 300 bin öğretmen atama beklemekte ve kadro verilmemektedir.
“AKP MODELİ ÖĞRETMEN”
8- Ataması yapılmayan öğretmenlerden intihar edenlerin sayısı 34’e yükselmiştir.
Milli Eğitim Bakanlığı, bu sorunlara çözüm üretmek yerine “AKP modeli öğretmen” üretme çabasına girmiştir.
Öğretmen ihtiyacını Eğitim Fakültesi mezunlarından karşılamak yerine Diyanet İşleri Başkanlığından karşılamayı seçmiş ve 2002-20012 arasında, 5360 Diyanet İşleri Personeli Milli Eğitim Bakanlığı’na geçiş yapmıştır. Oysa Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri yetiştiren Eğitim Fakülteleri ve İlahiyat Fakülteleri bu ihtiyaca cevap verecek olanaklara sahiptir.
Öğretmenlerin ideolojik yapılanmasının göstergesi olarak Eğitim Sendikaları seçilmiş ve yandaş sendika Eğitim Bir Sen’in üye sayısı 2002’de 18 bin iken, 2013’te 251.110’a, Eğitim Bir Sen’in bağlı olduğu Memur-Sen adlı konfederasyonun üye sayısı ise 707.562 ye ulaşmıştır.
MEB’DEN SKANDAL EMİR
“AKP modeli öğretmenler”, okullarda kendi kısır ahlak anlayışı dayatmaları ile kız-erkek öğrenci ayrımının inanılmaz örneklerini sergilemektedir.
-Milli Eğitim Bakanlığı 19 Ağustos 2013’te velilere gönderdiği mesajda “kız çocuklarının kontrol altına alınıp, erkeklerin rahat bırakılmasını” önermektedir:
“Anne-babanın izleme ve kontrol çabalarını artırması, erkek çocukların uzun vadede daha fazla problemli davranış göstermelerine neden olurken, kız çocukların problemli davranışlarının azalmasını sağlamaktadır. Çocuğunuza vereceğiniz tepki onun cinsiyetine göre farklı sonuçlara yol açabilir.”
“AKP MODELİ ÖĞRETMENLER”İN MARİFETLERİ
-Niğde’de Milli Eğitim Müdürlüğü veli toplantılarını “Cuma Buluşmaları” adı altında Cami’de yapmaktadır.
-Edirne’de 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’e “ırkçı, faşist, kafatasçı, Nazilerle aynı zihniyette” gibi ifadeler kullanabilmektedir.
-Kız öğrencileri pantolon giymeye zorlayan, merdivenlerden kızlı-erkekli çıkmalarını yadırgayan, sınıfta erkek sınıf arkadaşına telefonunu gösteren kız öğrenciyi ahlaksızlıkla suçlayan ve intihar girişiminde bulunmasına yol açan öğretmenler “AKP’nin öğretmen modelidir”.
Muğla Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürünün açıklaması ise “AKP modeli öğretmenlerin” en çarpıcı örnekleri arasında yer almayı hak etmiştir.
“Son tartışmalarda Başbakanımıza karşı çıkanların hangisi genelevlere, kadınların bir meta gibi alınıp satıldıkları, seks kölesi olarak kullanıldıkları içkili gece kulüplerine, tavernalara, kadın vücudunun pazarlandığı otomobil, araba lastiği reklamlarına karşı çıkmıştır? Yeryüzüne halife olarak gönderildiğinin bilinci ile sadece kendi hayatını değil, kendi hayatı nasıl kutsalsa diğerlerinin hayatlarını da öylece kutsal sayarak hareket eden, ailelerin şeref, haysiyet ve insanlık onurunu ayaklar altına alınmaktan kurtarmaya çalışan Sayın Başbakanımızdan Allah razı olsun. Kendisine bir Müslüman olarak en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
“AMAÇ KUL YARATMAK”
Türbanlı, çarşaflı öğretmenlerin rol model olduğu okullarımız, öğretmenlerin ve öğrencilerin nasıl bir ideolojik baskı ile karşı karşıya bulunduğunu ortaya koymaktadır.
AKP’nin eğitimdeki hedefi bellidir. Bu hedef birey değil kul, “ulus” değil “ümmet” yaratmaktır. Cumhuriyet öğretmenlerimizi bu sivil darbeye karşı direnmeye ve çağdaş, laik eğitime sahip çıkmaya davet ediyor, onlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.