Son Dakika Haberler

Medya Okuryazarlığı Farkındalığı Eğitimi

Medya Okuryazarlığı Farkındalığı Eğitimi
Okunma : 159 views Yorum Yap

medya-okuryazarSarıyer Kent Konseyi Genel Sekreterlik Ofisi ve Basın Çalışma Grubu öncülüğünde;  3 Eylül 2015 tarihinde Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde saat:15:00-16:30 arasında Medya Okuryazarlığı Farkındalığı Eğitimi düzenlenecektir. Cansu AYDEMİR  eğitmenliğinde gerçekleştirilecek bu eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecek olup, eğitim sınıfı için kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır.

 

İlgili eğitime kayıt için: 0212 323 66 88 / kentkonseyisariyer@gmail.com iletişim bilgilerinden Gülçin Sarısoy’a kayıt yaptırmanızı rica ederiz.

 

Eğitim Adı: Medya Okuryazarlığı Farkındalığı Eğitimi 

Eğitim Tarihi: 3 Eylül 2015 15:00-16:30

 

Eğitim İçeriği: Okuryazarlığı Farkındalığı Eğitimi’nde özellikle ailelerin ve gençlerin farkındalığını sağlayarak; onların da dijital bilgi toplumunda etkin bir şekilde var olmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Söz konusu hedef kitlenin, gündemi kendi sentezinden geçirerek okuyabilmesini sağlamak düzenlenmektedir.

 

Çocukların, gençlerin ve ebeveynlerin 21. yüzyılda yoğun olarak maruz kaldığı medyanın olumsuz etkilerinden, kendilerini koruyabilmeleri açısından önemli bir ihtiyaç olarak geliştirilen Medya Okuryazarlığı Eğitimi kapsamında;

 

Bilgiye ulaşma,

 

Ulaşılan bilgiyi değerlendirme sürecine alabilme ve

 

Söz konusu bilginin doğruluğunu farklı kaynaklardan sorgulayabilmesi hedeflenmiştir.

 

Bunun yanı sıra söz konusu eğitimde katılımcıların;

 

Basın Etiği,

 

Basın Kanunu

 

İnsan Hakları

 

Çerçevesinde çeşitli içeriklerle beslenerek çift yönlü bir öğrenme ortamından faydalanmasını sağlayacaktır. Ayrıca eğitim içerisinde yaş guruplarına göre, ulusal basının farklı çalışma alanlarından ve bakış açısından bahsedilerek, medya dünyasının nasıl işlediğine ve bireylerin nasıl bir zihin istilasına uğratıldıklarına dair bilgi paylaşımlarında bulunulacaktır. Yaşayarak öğrenme temel alınarak gerçekleşen eğitim kapsamında katılımcılar, eğitimin başında ortasında ve sonunda hareketlendirici oyunlarla aktif öğrenme ortamından faydalanacaklardır. Eğitim esnasında çeşitli reklamlar, kısa filmler ve sosyal medya ağlarının reklamcılar ve gazeteciler yönünden nasıl kullanıldığının altı çizilerek, sorgulamanın ve etkin medya okuryazarlığının özellikle üzerinde durulacaktır.

 

Kazanımlar: Söz konusu eğitimi alan hedef kitlenin, medyanın zararlı etkilerinden korunarak özellikle yaşama alanları –evleri- içerisinde, aileleri ile birlikte kültürel ve sosyal paylaşımlarının iletişimsel anlamda arttırması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra eğitim sonunda katılımcıların özellikle sosyal medya içerikleri ile tüm haber içeriklerini kendi öz değerlendirme süreçlerinden geçirmeleri bir davranış haline getirilmek istenmektedir.

 

***Katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

 

Medya Okuryazarlığı Öğretmeni/Eğitmeni: Cansu AYDEMİR

Marmara Üniversite İletişim Bilimleri Yüksek Lisans