Son Dakika Haberler

Özel Olimpiyatlar’ın açılışında Muhtar Kent Türk takımına eşlik etti

Özel Olimpiyatlar’ın açılışında Muhtar Kent Türk takımına eşlik etti
Okunma : 103 views Yorum Yap

sariyertimes-ozel-olimpiyatlar

ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama‘nın katıldığı zihinsel engelli bireyleri toplumsal hayata katmayı amaçlayan Özel Olimpiyatların açılışında ülke takımlarına ünlü isimler eşlik etti. ABD’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen açılış gecesinde Coca Cola  CEO’su Muhtar Kent, Türk delegasyonu ile beraber yürüdü. Şarkıcı Justin Bieber Kanada takımıyla, ünlü boksör Oscar De La Hoya ise Meksika takımıyla stada çıkarken, ünlü ABD’li şarkıcı Stevie Wonder ve Kanadalı rock müzik yıldızı Avril Lavigne konser verdi.

 

Los Angeles Memorial Stadı‘nda gerçekleştirilen açılış töreninde, 165 ülkeden yaklaşık 6 bin 500 sporcu izleyicileri selamladı. Yaz Oyunları’na Özel Olimpiyatlar Türkiye’den 7 özel sporcu, 3 antrenör, 3 partner sporcunun katıldığı bir delegasyon temsil ediyor. Seviye belirleme- Division maçlarının ardından 3’ü özel sporculardan oluşan 6 kişilik Karma Voleybol takımı ilk maçını 30 Temmuz tarihinde Çek Cumhuriyeti’ne karşı yaptı. Daha sonra Rusya ve Finlandiya ile karşılaşacak özel sporcular ilk üç takım arasına kaldıkları takdirde 1 Ağustos’ta derece almak için sahaya tekrar çıkacaklar. Atletizmde ise iki özel sporcumuz 100 metre koşu ve ardından uzun atlamada Türkiye’yi temsil edecek.

sariyertimes-com-ozel-olimpiyatlar

Köksal: “Madalya kazanmak için mücadele edecekler ama zaten çoktan kalplerimizi kazandılar”

 

Dünya Yaz Oyunları öncesi Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı tesislerinde kampa giren sporcuları ziyaret ederek moral veren Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ebru KöksalSporcularımız altın madalyayı kazanmak için ellerinden geleni yapacaklar ama zaten onlar çoktan kalplerimizi kazandılar. Hem özel sporcularımızın hem de partner sporcularımızın  moralleri çok yüksek. Bu güzel organizasyondan unutamayacakları güzel anılarla ayrılacaklarından eminim” dedi.

 

 

 

Özel Olimpiyatlar Karma Voleybol Takımı Kadrosu :

1-      Deniz Ozan (Partner Sporcu)

2-      Senad Ok (Partner Sporcu)

3-      Tolga Gündoğan (Partner Sporcu)

4-      Mustafa Bulgurcu (Özel Sporcu)

5-      Mücahit Arıcı (Özel Sporcu)

6-      Ahmet Çetinkaya (Özel Sporcu)

7-      Soner Uysal (Özel Sporcu)

8-      Öner Başar (Özel Sporcu)

Antrenör : Hakkı Demiralay

Özel Olimpiyatlar Atletizm Takımı :

 

  1. Eren Güngör  (Özel Sporcu)
  2. Uğur Kublay (Özel Sporcu)

 

 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:

Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kurumudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, zihinsel engelli bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir. Detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.