Son Dakika Haberler
“width=“1080

Sarıyer Belediyesi’nin kurduğu iki çadır kent selden etkilenmedi

Sarıyer Belediyesi’nin kurduğu iki çadır kent selden etkilenmedi
Okunma : 5.174 views Yorum Yap

Deprem sonrası afetten etkilenen vatandaşlar barınma, beslenme ve hijyen gereksinimlerinin yanında şimdi de sel baskınıyla mücadele ederken, Sarıyer Belediyesi’nin kurduğun iki çadır kent baskından etkilenmedi. Çadırlara kurulan ahşap platform sayesinde olası bir taşkının önüne geçildi.

Depremin uğrattığı yıkımın ardından bölgede bir de sel felaketi meydana geldi. Etkili olan şiddetli yağışlarda pek çok çadır kenti su bastı, can kayıpları yaşandı. Sarıyer Belediyesi kurduğu çadır kentlerde önceden önlem alarak olası bir felaketin önüne geçti. Tüm çadırların zeminlerine hem su taşkınlarından hem de haşerelerden korumak için ahşap platformlar yerleştirildi. Bu platformlar sayesinde Sarıyer Belediyesi’nin Defne ve Samandağ’da bulunan iki çadır kentinde sel baskınından kaynaklı herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

MAHALLELERİNDEN KOPMADILAR

İlk günden bu yana Hatay’da depremzedelere yardım eli uzatan Sarıyer Belediyesi’ne bağlı ekipler bölgede; 2 ayrı çadır kent, Arsuz’da 3 bin 500, Defne’de 2 bin 500 kişilik iki aşevi, sosyal market, tuvalet, ortak mutfak konteynerleri, 400 metrekarelik sahra çadırının ardından Defne’de yıkılan belediye binasının yerine 776 metrekarelik kapalı alana sahip prefabrik belediye hizmet binası, çocuklar için kütüphane, oyun alanları, parklar ile voleybol ve futbol sahaları kurma çalışmalarını sürdürülüyor. Depremzedeleri mahallelerinden koparmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayan ekipler bir yandan da temizlik ve dezenfekte faaliyetlerine devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler çöp toplama ve süpürme faaliyetlerinin yanı sıra günlük 500 noktada yıkama ve Veteriner İşleri Müdürlüğü personelinin destekleri ile ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması yapıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN KÜTÜPHANE VE OYUN ALANI

Depremzede çocukların sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşaması için de çalışan ekipler, iki ayrı çadır kentte içlerinde birer kütüphanenin bulunduğu, özellikle LGS ve YKS’ye hazırlanan çocukların ders çalışabilecekleri, çeşitli etkinlikler yapabileceği oyun alanları oluşturuldu. Bunlarla birlikte voleybol ve futbol sahaları yapılırken çadır kentlere çocuk oyun grupları da yerleştiriliyor.

ahşap platform sayesinde olası bir taşkının önüne geçildi
Sarıyer Belediyesi’nin kurduğu iki çadır kent selden etkilenmedi
iki çadır kent baskından etkilenmedi

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)