Son Dakika Haberler

Seçimlerde,Halkımız ciğerlerindeki gazdan kurtulacak

Seçimlerde,Halkımız ciğerlerindeki gazdan kurtulacak
Okunma : 68 views Yorum Yap

st_umut_oran_19813 yaşındaki çocuklara futbol maçında biber gazı sıkılmasından dolayı tepkiler çoğalıyor. İç İşleri bakanı cop kullanıldığına dair görüntü yok açıklaması yapmıştı. iki saldırgana gaz spreyi kullanılmış, kullanılan gazın tehlikesi olmadığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, halkın önümüzdeki seçimlerde baskı yönetimine son vereceğini belirterek, “Türkiye AKP’nin ciğerlerine doldurduğu biber gazından kurtulup, rahat bir nefes alacak” dedi.
İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, Mayıs ayında Kütahya’da oynanan U-14 futbol maçında 13 yaşında çocukların dahi biber gazıyla müdahale edilerek coplanmasını TBMM gündemine taşıyan Oran’ın sorularına verdiği yanıttı futbol sahasındaki şiddeti dahi mazur görmesi dikkat çekti. Bakan Güler, açık TV görüntülerine rağmen sahada cop kullanılmadığını öne sürerken,“Kullanılan gaz mühimmatlarının insan sağlığına kalıcı zarar verdiğine veya bu mühimmatların kullanımından dolayı hayatını kaybeden kişilerin bulunduğuna dair resmi raporlarda intikal eden bir husus bulunmamaktadır” dedi.
COP TESPİTİ YAPILAMAMIŞ!
Bakan Güler ise yanıtında “İki şahsı etkisiz hale getirmek için zor kullanma yetkisine istinaden gaz spreyi ile müdahalede bulunulmuştur. Cop kullanıldığıyla ilgili herhangi bir tespit elde edilmemiştir” demekle yetindi.
UMUT ORAN TEPKİLİ
Bu yanıta tepki gösteren Umut Oran ise, “Kütahya’da oynanan U-14 futbol maçında çevik kuvvet sahaya girmiş, futbolcuları ve yöneticileri coplayıp biber gazıyla müdahale etmişti. Sayın Bakan cevabında diyor ki “cop kullanıldığına dair herhangi bir görüntü bulunmuyor” ve “kullanılan gaz mühimmatının insan sağlığına kalıcı zarar verdiğine” ilişkin bir resmi rapor da yok” diye konuştu.
“KULÜP BAŞKANI BİLE ŞİKAYETÇİ OLDU”
Umut Oran yanıtla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
Birincisi, Sayın Bakan, maçtaki görüntüleri nasıl izlemiş belli değil.  İkitellispor Kulüp Başkanı Abdülselam Ceyhan, “13 yaşındaki çocuklara bu şekilde davranılmasını kınıyoruz. Şikâyetçi olduk. Polislerden şikâyetçiyiz. Sahaya inerek çocuklarımıza cop ve biber gazıyla saldırdılar” diye açıklama yapıyor. Herhalde Sayın Bakan bu maçın görüntülerini değil, başka bir maçın görüntülerini izledi.
“BAKAN ALAY MI EDİYOR?”
İkincisi, biber gazının insan sağlığına karıcı zarar verdiğine ilişkin resmi bir rapor yok ne demek? Metin Lokumcu, Çayan Birben başta olmak üzere biber gazı sebebiyle hayatını kaybedenler ortadayken daha hala biber gazı insan sağlığına zarar vermez demek, Türkiye ile alay etmektir.
“TÜRKİYE CİĞERLERİNDEKİ GAZDAN KURTULACAK”
Türkiye’nin artık maçlara bile biber gazıyla, copla saldırıp sonra bu olayların üstünü kapatan baskıcı devlet anlayışından tamamen kurtulması lazım. Yerel seçimler bunun ilk adımı olacak, Türkiye AKP’nin ciğerlerine doldurduğu biber gazından kurtulup, rahat bir nefes alacak.