Son Dakika Haberler

Sıra CHP'li Belediyelerde CHP’de taşeron işçiliğe son!

Sıra CHP'li Belediyelerde CHP’de taşeron işçiliğe son!
Okunma : 132 views Yorum Yap

CHP_Kilicdaroglu_calisanlarCHP Genel Merkezi örnek bir olaya imza atarak taşeron işçileri kadrolu yaptı.

Taşeron işçileri her fırsatta eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi, bir ilke imza atarak kendi bünyesinde çalışan Taşeronları kadrolu olarak çalıştırmaya başladı.
Acımasız bir sömürü aracına dönüşen taşeron işçilik nedeniyle iktidara sert eleştiriler yönelten ve seçim bildirgesinde de taşeron işçiliği kaldıracağı vaadinde bulunan CHP, örnek bir adım atarak, vaadini önce kendi evinde yaşama geçirdi. Parti genel merkezinde “taşeron” uygulamasına son verdi. Böylece, Türkiye’de taşeron işçiliğe son veren ilk parti CHP oldu.
Taşeron firma aracılığıyla CHP Genel Merkezi’nde çalışan 37 personel, taşeron şirketle yapılan sözleşmeye son verilerek kadrolu olarak işe alındı. Çalışanlar sendikaya da üye oldu.  Tamamı toplu sözleşmeli, sendikalı, kadrolu olan çalışanlar Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile birlikte Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek kendisine çiçek sundular.
“ARTIK SİZ DE BU AİLENİN BİR FERDİSİNİZ”
CHP emekçilerine kısa bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Burası bir siyasi parti buraya gelen vatandaşlarımıza, CHP’li partililerimize iyi davranın, herkesi güleryüzle karşılayın. Sizlerden eskisinden çok daha iyi hizmetler bekliyorum. Artık siz de bu ailenin CHP çatısının altında yaşayan birer ferdisiniz” dedi.
“TAŞERONU BİTİREN TEK SİYASİ PARTİ BİZİZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da Ağustos 2012’de İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilince öncelikli olarak belirlediği hedefe ulaşmaktan mutlu olduğunu belirtirken, “Ankara’da tüm siyasi partiler içerisinde taşeronu kaldırarak çalışanlarının tamamını toplu sözleşmeli, sendikalı yapan tek siyasi parti biziz” dedi.
“ÖNCE EVİMİZDE BUNA SON VERMELİYDİK”
Sosyal demokrat bir parti olarak kendileri için en önemli değerin emek olduğunu belirten Oran, emeği ile değer üreten herkesin tüm haklarının korunması ve gelişmesinden yana olduklarını vurguladı. Oran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu da her yerde, her zaman söyledik. Taşeron işçilik özellikle emekçiler yönünden büyük hak kayıplarına neden oluyor, onların iş güvencelerini, kazanımlarını bir boyutuyla tehdit ediyor. Biz bu duruma daha fazla müsaade edemedik. Önce evimizde bu uygulamaya son vermenin doğru olduğuna inandık ve hemen göreve geldikten sonra gereken çalışmaları yaparak, bütün işçilerimizi kadrolu bir statüye kavuşturduk. Artık çalışanlarının tamamı sendikalı olan taşeron işçi çalıştırmayan tek siyasi parti CHP’dir.”

Kadroya geçen 37 kişinin yeni statüleri ile elde ettikleri kazanımların hem kendileri hem de CHP açısından sevindirici olduğunu kaydeden Oran, “Onların da bu süreçten sonra çok daha güçlü, candan ve istekli bir şekilde partimize sundukları katkının artarak devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.