Son Dakika Haberler

SU İZCİLERİ SARIYER’DE YETİŞECEK

SU İZCİLERİ SARIYER’DE YETİŞECEK
Okunma : 584 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile yürütülen “Su İzcileri” projesi ile ilkokul çocuklarına suyun önemi ve su tasarrufunu anlatan farkındalık eğitimi verildi. Recaizade Ekrem İlkokulu’nda başlatılan proje kapsamında sulardan numune alan öğrenciler bunları İstanbul Üniversitesi’nin laboratuvarında analiz edecek.

Avrupa Birliği destekli eğitim portalı eTwinning üzerinden yürütülen “Geleceğe Nefes Ol” projesinin yerel kuruluşlar iş birliği kapsamında Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi anlamlı bir projeye imza attı. Okullarda başlatılan “Su İzcileri” projesinin ilk durağı Recaizade Ekrem İlkokulu oldu. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Gözde Özbayram yaptığı sunumda suyun hayati önemine, yönetimine ve tasarrufuna dikkat çekti. Özbayram, sunumun sonunda su tasarrufu için neler yapılması gerektiğini çocuklara anlattı. Programa öğrencilerin yanı sıra; Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Emrah Soylu, Recaizade Ekrem İlkokulu Müdürü Gürkan Alcan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Latife Köker, projenin İstanbul koodinatörü Şenay Süren, okul aile birliği ve öğretmenler katıldı. Eğitimin sonunda plastik kullanımını azaltma amacıyla öğrencilere su matarası dağıtıldı.

SUDAN ÇOK DAHA FAZLASINI İFADE EDİYOR

İnsanlar tarafından tüketime bağlı olarak su kullanım kapsamını gösteren Su Ayakizi’nin önemine değinen Dr.Özbayram; “Su Ayak İzi kavramı, doğrudan tüketilen sudan çok daha fazlasını ifade ediyor. Yeme, içme, temizlik, kişisel bakım gibi ihtiyaçlarımız için kullandığımız su, buz dağının sadece görünen yüzü. Kullandığımız ürünler üretilirken hatırı sayılır miktarda su tüketiliyor. Sudaki ayak izimiz de tüm bu kriterler hesaba katılınca ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“SULARIMIZIN KORUNMASI BİRİNCİL GÖREVLERİMİZDEN OLMALIDIR”

“Proje ile su izcileri yetiştireceğiz” diyen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ise yaptığı konuşmada; “Ekolojik sistemin sürdürülebilirliği ve güvenliği için su, hayati bir değer taşımaktadır. Son derece değerli olan sularımızın kirletilmemesi için ülke insanımızın bilinçlendirilmesi başta olmak üzere, sularımızın korunması birincil görevlerimizden olmalıdır. Bunun da ön koşulu gelecek nesillere temiz su kaynakları ve yaşanabilir bir çevre bırakmaktır. Bugün Recaizade Ekrem İlkokulunda başlatılan bu proje ile su izcileri yetiştireceğiz, çocuklarımızda su ile ilgili her konuda farkındalık oluşturacağız” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)