Son Dakika Haberler

“TOZA YAZILAN” ÖYKÜLER

“TOZA YAZILAN”  ÖYKÜLER
Okunma : 128 views Yorum Yap

Toza yazılanBensu Kaya’nın kısa süre önce yayınlanan öykü kitabı “Toza Yazılan”, büyük ilgi görüyor. Koyu Kitap Yayınevi’nden çıkan kitapta, sıradan görünen insanların arasında gezinen öyküler; çoğu kez hayatının rolünü başkalarına kaptırmış, rolüne iyi hazırlanamamış ya da rol çalmayı başaramamış karakterlerin ekseninde nefes alıyor. “Sanki” ve “Sanma ki” başlıkları altında toplanan öykülerde zaman zaman gerçek ve düş birbirine karışıp alışıyor. Hayat ne kadar izin verirse öyküler de o kadar genişleyip daralıyor. Küçük şiirlerle bütünleşen öykülerdeki final duygusu ise genellikle noktayla değil üç noktayla ifade edilebiliyor.
Kitap, görme engelliler için yazarı tarafından seslendirildi. Ayrıca satıştan elde edilecek gelirle Braille (kabartma yazı) baskısı da hazırlatılacak.
Selim İleri ve Jale Sancak’ın arka kapak yazılarıyla sunulan kitabın kapak resmi, Müjgan Özkaya Yılmaz’ın imzasını taşıyor.
Kitapla ilgili olarak 12 Aralık Perşembe, saat 13.00 – 15.30 arasında, Özel Acıbadem Helikon Anadolu Lisesi’nde yazarın katılımıyla bir söyleşi düzenleniyor. Bensu Kaya ayrıca, 14 Aralık Cumartesi saat 14.00’te, Step Kitap Kulübü’nün organizasyonuyla Caddebostan Balıkadamlar Kulübü’nde kitapseverlerle buluşacak.
Bensu Kaya kimdir?
Dokuz yaşında “kurduğu” yayınevinde, dörde katlayıp kestiği bir dosya kâğıdının ortasını yorgan iğnesiyle dikerek hazırladığı kitaplar yazıp yayımladı. O zamanki konularını da; kız çocukları, kediler, her an rastlandığı için hayatı hiç merak edilmeyen insanlar gibi bugünküne benzer alanlardan seçti. “Okuma – yazma” öğrenmeyi her zaman çok sevdi. Her zaman “okur-yazar” olmak istedi. İ.Ü. İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllardır basın kuruluşlarında görev alageldiği için yazıları çalıştığı her yayının her sayısında yer alıyor. Halen Turkuvaz Dergi Grubu’nda çalışıyor. Öyküleri; No Edebiyat, Öykü Teknesi dergilerinde ve çeşitli internet sitelerinde yayımlandı. “Otobüs” adlı öyküsü, Beşinci Gila Kohen Öykü Ödülleri kapsamında hazırlanan “Öykülerden Yansımalar” kitabına girmeye hak kazandı. Edebiyata layık olabilme kaygısı taşıyor. Çocukken yazdıklarını sayarsak bu ilk kitabı değil.