Son Dakika Haberler
“width=“1080

Uğur Mumcu Sarıyer’de Anıldı

Uğur Mumcu Sarıyer’de Anıldı
Okunma : 2.116 views Yorum Yap

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu aramızdan ayrılışının 30. Yılında Sarıyer PTT Evleri’de kendi isminin yaşatıldığı parkta törenle anıldı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Çoşkun, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Ahmet Güveloğlu, Eski İlçe Başkanı Mv. Aday Adayı Sevim Yalınkılıç, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Gülden Demircioğlu ve sevenleri tarafından anıldı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç anma konuşmasında Uğur Mumcu’nun Avukatı Önder Sav ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Nadir Nadi’nin Uğur Mumcu hakkında 1984 de yazdığı köşe yazısından hatırlatmalar yaptı. Uğur Mumcu ileriye dönük bir gazeteci olarak faşizme karşı tek tek isim isim uğraşan gerçek bir gazetecidir. İnsanlarımızı siyasi görüş, felsefesi inanç ayrımı gözetmeksizin sevelim ve sayalım, her insanın yurduna ve insanına bakışı değişik olabilir, suçlamadan önce onları anlamaya çalışalım, bu insanları topluma birer düşman gibi tanıtmayalım.

Başkan Genç konuşmasında;  Toplumun birbirine o kadar ihtiyacı varki, Diyarbakır’dan Edirne’sine, Van’ından İzmir’ine Kuzey’inden Güney’ine, bunu o günlerde yazmış. Her zaman ihtiyaç olan insanın birlikteliğine değinmiş. Bilere 2009’ Belediye başkanı olduğumda en büyük projenin nedir diye sorduklarında “En büyük projemiz bu toplumun yaşam şekli ne olursa olsun, nereli ve nerden gelirse gelsin onların birlikteliğini sağlamak ve bir sevgi toplumu oluşturmak demiştik, Aynı düşüncede olmak gerekmiyor , doğru bir tane, insanların bir arada yaşaması halinde her probleme çözüm üretebileceğiz, Sadece yöneticiler yok bu toplumda herkes var.

Başkanı Şükrü Genç genç gazeteciler içinde kalemlerini satmamasını doğru bildiklerini ve namus kavramına dikkat etmelerini istedi. Şuanda isimleri pek bilinmeyen, aynı Uğur Mumcu mücadelesinin kalemini namus olarak almış, kalemini şartlar ne olursa olsun satmayacak ve toplumsal mücadele, insan haklarına, geleceğe yönelik her bir dönemde yazmaya devam edeceği yeminleri var genç gazetecilerin onlarıda kutluyorum dedi.

Tören Uğur Mumcu’yu anma etkinliği katılımcıların anıta karanfiller bırakarak saygıyla anıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)