Son Dakika Haberler
“width=“1080

İthalat yerine üretim desteklenmeli

İthalat yerine üretim desteklenmeli
Okunma : 755 views Yorum Yap

Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, mazotta ÖTV yükünün, gübre ve tohum maliyetinin maliyetleri yükselttiğine işaret ederek, “Sebze ve meyvede yaşanan rekor fiyat artışının nedeni ithalata dayalı tarım politikasıdır.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Antalya Ticaret Borsası’nın Sebze ve Meyve Endeksi’nde açıkladığı rekor artışları değerlendirdi. Vatandaşın hayat pahalılığı karşısında alım gücünün düştüğüne vurgu yapan Zeybek, şunları söyledi: “Sebze ve Meyve Endeksi; üretim düşerken, fiyatların rekor seviyelere ulaştığını ortaya koyuyor. Fiyat artışlarında domates yılın, sebze 2 yılın, meyve 8 yılın rekoru kırdı.

ÜRETENİN DESTEKLENDİĞİ EKONOMİ

Kendini ‘ekonomist’ olarak tanımlayanların yıllardır uyguladığı yanlış ekonomi politikaları vatandaşın alım gücünü düşürdü. Artan maliyetler karşısında üretici üretimden vazgeçiyor. Üretim azaldıkça fiyatlar artıyor. Bunu görmek için ekonomist olmaya gerek yok. Üretici desteklenmiyor. İthalatın teşviki üretimi bitiriyor. İthalatı destekleyen tarım politikaları yerine üretenin desteklendiği ekonomi programını hayata geçireceğiz. Tarımda kullanılan mazotta ÖTV yükünü kaldıracak, gübre ve tohum maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz. “Benim alanım ekonomi diyen Erdoğan, ay sonunu getiremeyen emekli, memur, işçinin durumunu görmemekte ısrar ediyor. Üretim olmadan, üretici desteklenmeden ekonomik büyüme olmaz, refah sağlanamaz, AKP’nin plansız ekonomi politikasının faturasını vatandaş ödüyor, seçim günü ise halk bu faturayı AKP’ye kesecek.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)