Son Dakika Haberler

GEÇİCİ İSTİHDAMIN DAYANILMAZ CAZİBESİ YÜKSELİYOR.

GEÇİCİ İSTİHDAMIN DAYANILMAZ CAZİBESİ YÜKSELİYOR.
Okunma : 117 views Yorum Yap

imageÜlke uygulamalarındaki farklılıklara rağmen, geçici istihdam dünya işgücü piyasalarında güç kazanıyor.

Dünya genelinde işe alım ve danışmanlık kuruluşu PageGroup bünyesinde yer alan Page Personnel tarafından 17 ülkede gerçekleştirilen ”Global Geçici Çalışan Araştırması” sonuçlarına göre; işverenler geçici istihdamının işlerine sağladığı katma değerden memnun kalırken, profesyoneller de geçici süre ile çalışmayı kariyerleri için “ fırsat “ olarak görüyor.
Şirketin 11.250 çalışan ve 2.054 işveren görüşmesindeki yaklaşık 13.300 cevabın analiziyle ortaya çıkan sonuç, geçici istihdamın iş dünyasında son dönemde cazibesini artırdığını gösteriyor.

Araştırmaya katılan tüm işverenlerin % 80.4 ü, geçici istihdama pozitif yaklaşım gösteriyor. Geçici istihdamın uzun yıllardır uygulandığı ülkelerden Avustralya, İngiltere ve Kanada da pozitif yaklaşım güçlü olarak hissedilirken, Polonya ve İtalya’da daha düşük oranda görülüyor.

Özellikle uzun bir süredir geçici istihdam geleneğine sahip olan pazarlarda da yaklaşık on profesyonelden 6sı (% 58.9), geçici çalışma imkanlarını pozitif buluyor. Bu arada, araştırmaya katılan işverenlerin % 85.0 i geçici eleman veya yöneticilerden memnun olduklarını belirtiyor.
İşverenler için geçici istihdamın motive edici noktaları;

· Esneklik – işverenler açısından – %89.4

· Kısa vadeli ihtiyaçların karşılanması – %87.8

· Uzun vadeli pozisyonlar için adayların belirlenmesine imkan yaratması – %75.7

· IK zorluklarına ucuz maliyetli çözüm sağlaması – %61.2

· İşine dış uzman görüşü kazandırma – %49.1

İşverenlerin %59 u geçici süre ile istihdam edilen yöneticilerin harici uzman olarak üretkenliklerinin yüksek olduğunu düşünüyor. Ayrıca işverenlerin %49.3’ü geçici yönetimin, kurumsal değişim ve yeniden yapılanma süreçlerini hızlandırdığını onaylıyor. İşverenlerin hemen hemen yarısı (% 47.2) geçici yönetimi kalıcı pozisyonlar için aday kaynağı olarak düşüyor.

Personel ve yönetici açısından geçici bir işte çalışmanın motive edici noktaları :

1. 1. Ekonomik zorluk dönemlerinde bile kısa vadeli istihdam pozisyonlarının uygunluğu- geçici çalışanlar %72.0 ve geçici yöneticiler % 70.9,

2. 2. Bireysel profesyonel iletişim ağını geliştirmek için fırsatlar geçici çalışanlar: %70.7 ve geçici yöneticiler: %75.7

3. 3. Profesyonel yeteneklerin geliştirilmesi için fırsatlargeçici çalışanlar: %66.7 ve geçici yöneticiler: %68.4

4. 4. Sabit bir iş bulma imkanı – geçici çalışanlar:%59.1 ve geçici yöneticiler: %60.0

Geçici istihdamın en fazla olduğu sektörler;

Finans ve Muhasebe %44,7, Sekreterlik %24,5, Teknik %24,2 ve üretim % 21,2

Geçici İstihdamın Küresel Yükselişi:

Geçici istihdam uygulamasının geçen yüzyıl başında önce ABD ve sonrasında İngiltere’de yaygınlaşmaya başladı. İlk yıllarda bu alana şüphe ile bakıldı. 1960’ların ortalarından itibaren yasal standardizasyon getirildi. 1970’li yıllarda, geçici istihdam düzenlemeleri yapılmaya başlandı. 1990’larda işsizliğin dünyada büyümesiyle, geçici istihdam kurumlarının halk arasında farkındalığı artmaya başladı. Ulusal mevzuatlar bu değişen bakış açısını yansıtacak şekilde uyarlanmaya başlandı. Ülkelere göre değişkenlik gösteren uygulamalara rağmen, geçici istihdam, ulusal işgücü piyasalarında sağlam bir yer edinmeye başladı. Halen Avrupa’da çalışan nüfusun %1,6 sı, ABD’de %1,9 u geçici olarak istihdam ediliyor.

Page Personnel “Global Insight” Araştrıması Hakkında:

“Global Geçici Çalışan Araştırması, Page Personnel tarafından, Avrupa, İngiltere, Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Avustralya’da geçici işveren pazarının temsil edildiği 17 farklı ülkede gerçekleştirmiştir. Bu anket tabanlı araştırmada 11.244 profesyonel ve 2.054 işverenin 13.000den fazla görüşü, araştırma şirketi TNS Infratest tarafından bağımsız olarak analiz edilmiştir.

Global Geçici Çalışan Araştırması

Dünya genelinde işe alım ve danışmanlık kuruluşu PageGroup bünyesinde yer alan Page Personnel tarafından gerçekleştirilen anket-tabanlı ”Global Geçici Çalışan Araştırması” 17 ülkede 13.000 den fazla işveren ve profesyonelin görüşlerine dayanıyor.