Son Dakika Haberler

Sarıyer CHP de şenlik var.

Sarıyer CHP de şenlik var.
Okunma : 88 views Yorum Yap

Aylardır beklenen nihayet gerçekleşti.
Bir atamadır gidiyor. Aslında her zaman alışıla gelmiş olarak devam eden süreç, pek bir değişiklik olmadan tarih tekerrür eder misali şaşmadan devam ediyor.
Ne zaman bir İl Başkanı atanmış olsa hemen peşinden Sarıyer ne zaman atanıyor dedikodusu yayılıyor. İster istemez oluşuyor bunlar. İlçe olarak aday bolluğu yaşadığımız için, herkesin kahve dedikodusunda aday olduğu bu ortamda alışkanlıklardan kimse vaz geçemiyor.
Sorun eskilerden kaynaklanıyor. Düzen bu işte. Değiştiği zaman kimseyi tanımıyor. Düzen değişmeye görsün. Yılların alışkanlıkları bir kenara itiliyor. Bugün insanların kendilerini görebilmeleri için artık muhabbet mekanların da ayna yok.
Evet duvarlarda ayna yok! Eskiden duvardaki aynalar ne olduğunu bilmek içindi. Şimdi kopya resimler, sanat meraklılarının sahte karca gülüşlerinin rezilliklerini perdeleyen siyasi kültür düşmanları var etrafta. Nerden fırsat bulup aynaya bakacak.
Şenlik var CHP de. Hem de ne şenlik. Her pazartesi bir aday çıkıyor. Yıkama yağlama derken. Cuma günü oda bitiyor.
Eski adayları yazmıştık burada tekrar yazmaya gerek yok. Ama tuzu kuruma dan. Her dönem aday adaylığı hastalığı var. Siyasi piyasada olmak var. Konuşulmak var. Hastalık hastalığı oluşmuş durumda.
Belediye seçimleri olur. Aday gösterilemediği için parti değiştirirler. Sonra karşımıza aday olarak çıkarlar. Bir bakmışsın bir şey yok. Gün gelir. İlkeler değişmez ama hastalık devam eder. Bir bakmışsın gene parti değişmiş geri dönülmüş ve CHP ye gelinmiştir. Aday adaylığı için çalışma yapılır. Güzel şeyler bunlar. Zevk verir hepsi. Severiz hareket olmasını.
Bugün çok değişik bir pazartesi yaşadım. İLÇE BAŞKANI ATAMASI İÇİN ADAY ÇIKTI.
Nerden? Geçmişten tabi. Sabahın ilk saatlerinde bir haber SÜREYYA CİNİK ilçe başkan adayı imiş. Hayda! Hiç şaşırmadım. bir iki kişide beni arıyor tabi. Merakla takip etmeye başladım. Olayı Kuzey çalışmaları içinde değerlendirmek istesem, haberim olmadan bir çalışma olma ihtimalini görmüyorum. O zaman bu kaynak değişik gelmeye başladı.
Hemen Süreyya CİNİK i aradım. Süreyya hanım Sarıyer ilçe başkanlığı için adınız geçiyor. Böyle bir çalışma var mı? Dedim,
Hayır böyle bir çalışmam yok. Ne haberim var. Nede duyumum ilk defa sizden öğreniyorum.
Ben Sarıyer Times den Mustafa Balcı. Sarıyer Manşet grubunda da yazarlık yapmaktayım.
Eğer izin verirsenin ve haberin bir doğruluğu varsa bunu haber olarak kullanmak istiyorum dedim.
Hayır. Haber olacak bir sorun veya bir gelişme yok. İlk defa sizden duyuyorum, peki efendim dedim.
Haber doğruydu. GENÇ OSMAN faktörü kullanılmak isteniyordu. Kars familyası devreye girmiş aynı kontenjanın Karslı Süreyya CİNİK elemanı kullanılmak isteniyordu. Ağır ağbi GÜRSEL TEKİN ile iletişime geçilecek ve aday ataması yapılacaktı. Aslında bu gelişmeler dedikodulara alışkındım. Fakat..
Tamda gecenin ilerleyen saatlerinde EZEL dizisi başlarken bir telefonla her şey değişti. Programı kuranlar, duyumun hangi kaynak dan çıktığını araştırırlarken. Süreyya CİNİK tarafından telefon geliyor ve siz mi söylediniz? Gerekli fırça değil ama söylemden sonra tekrar bana haberin ulaştırılması bu yazıyı yazmama sebep verdi.
Uzandım. Her şey yemek sonrası çay ve sigaranın ilk dumanından sonra bir perde gibi gözümün önünden geçti. Süreyya hanım Millet vekili adayı idi. Sonra birden GENÇ PARTİ ye geçti. Rüzgar dan etkilenmişti. Zaman geçti,. Bugün halen daha Genç partide olduğunu tahmin ediyoruz.
Sorun ne?
Neden bu aday çıkarma hastalığına herkes bulaşmış onu merak ediyorum. Hemen KARS familyası devreye giriyor hemşericilik ve feodal yapı ilişkiler sonrasında her zaman olduğu gibi pişmanlık. Neden insanlar kaybetmeye bu kadar meraklı. Sarıyer gibi bir ilçede neden farklı hesaplar yapılıyor. Birde ilçede KARS hakimiyeti olması için bir hızla üye kaydı yapılmaya başlanmış ki hepsinin haberini almaktayım.
İlçe başkanı istifa etmedi. Yönetim istifa etmedi. Hepsi bir kenara 4 ay sonra seçim var. Ne bu telaş anlamadım. Bu partililik mi? Daha aday adayı olmak için istifa etmiş ilçeler atanmadan nasıl oluyor da Sarıyer ilçesinden aday adayı yok hemen tüm entrikalar oyunlar planlanıyor onu merak ettim.
Önce mevcut yöneticiler veya üyelerin aynaya bakarak ülkenin varoluş savaşı verdiği bu seçimlerde kafalarını öne koyup biz ne yapıyoruz diye düşünmeye başlamaları lazım. Ondan sonra da ülkeyi kurtarma planları yapmaya başlamaları lazım. Önce seçimi al sonra düşüreceksen mesele yok. İlçeyi alınca bu ülke kurtulmuş mu? olacak.
Bırakın bu işleri.
Aslında çok farklı ve değişik haberlerde yazardım, içiniz acır. Duygularınız depreşir ve dostluklarınız bitecek durumlara da gelebilirdi. Siyasi ahlak bizleri bir kere daha kendimizi, ülkemizi düşünmeye sevk ediyor.
Genç Osman dediğin bir küçük Uşak!
Diline bağlanmış bir eski Kısrak!
Bir elinde telefon, bir elinde liste!
Aynaya baktı. Nerde kısrak? Nerde liste!
Mustafa BALCI.