Son Dakika Haberler

KAPİTALİZMİN KATLİAMI. Nihal Yeşilbaş

KAPİTALİZMİN KATLİAMI. Nihal Yeşilbaş
Okunma : 124 views Yorum Yap

nihalyesilbas”Bir Avuç Kömür İçin,Bir Ömür Verdiler ”

”Sınırlı olarak şahsi teşebbüse ve mülkiyete müsaade eden, kazanç (kar), rekabet ve rasyonellik ilkesine dayanan, genelde çok değişik özellikler arz eden ekonomik yapıya sahip rejim kapitalizmdir.”

Günümüz fikir ve düşüncelerine hoş gelmeyen ve demokrasi ve sosyalizm ilkelerine ters düşmesinden dolayı ”HALKÇI” kesimin kabullenmediği Kapitalizmin yol açtığı etkenleri ister istemez yaşamak zorunda kalıyoruz.

İçinde bulunduğumuz zaman içinde bu düşünceyi (Kapitalist) taşıyan bir yönetim anlayışının getirmiş olduğu kötü koşullar ve olanaklar malesef ” insanlık ” adına acı verici trajedi sahnelerinin yaşanmasına yol açıyor.

Bu acı gerçekleri ne yazık ki günümüz Türkiye’sinde kötü örneklerle yaşamak zorunda bırakılıyoruz.
Bunun en son örneğini malesef ”SOMA MADEN ” faciasıyla yaşadık.Bu facianın adına her ne kadar ‘kaza’ denilse de,kapitalist zihniyetlerin yaratmış olduğu bir ‘katliamdan’başka bir şey değildir bu !!

Son 12 yılda özelleştirilmedik bir devlet kurumu bırakılmayan ülkemizde.
İşçilerin hak ve çalışma koşullarını hiçe sayan hatta yaşama haklarına bile gasp eden ” TAŞERON” sistemi,kabul edilemez bir gerçek oldu artık.Bu sistemin kaldırılması için bu düzene karşı yapılan mücadeleler ne yazık ki yetersiz kalıyor.

( Yaşanılan musibetlerden ders alınarak çözümler üretilen yönetim düzenin de bunun gerçekleşmesi hiç de kolay görülmüyor.. )

Bu kabul edilemez sistemin sonuçlarını her zaman halkımız yaşamış olsa da ne yazık ki yine de kaderlerini tercihlerine kurban eden bir halk kitlemiz var.

Soma faciasında ( katliamı ) gerçek sayılar verilmemiş olsa da neredeyse bin maden işçimiz kurban edildi ! Tüm Türkiye olarak yastayız.Hepimizin ciğerleri yandı.Acımız çok büyük !

Devlet erkanı hala; ”kaza” ”maden işçilerinin kaderi” ” bu işin fırkatında bu var ” diyerek bağnazca,ve umursamaz tavır takınarak olayı normalmiş gibi göstermeye çalışarak, ‘‘KAPİTALİZM” zihniyetini ve faşistçe düşünceyi tekrar,tekrar göstermiş oluyorlar.

Ne vatandaşın ekmek kavgasının,ne de vermiş oldukları emeğin önemi bu zihniyetin düşünce anlayışında yeri yok ! halkını sadece”oy” makineleri olarak gören bu zihniyette sadece,’‘zengin daha zengin,fakir daha fakir” kalsın anlayışı var !

Soma Madeninde ki katliamda yüzlerce canımızı kaybettik ! Nice çocuklar yetim kaldı,nice analar evlatsız,nice kadınlar eşsiz kaldı. Evine bir lokma ekmek götürmek için,yerin yüzlerce metre altında,”Kara Elmas ‘ çıkarmak için canını bile hiçe sayarak giren maden işçilerimizin hayatları bu kadar ucuz olmamalıydı.!!

Hesap ise hesap,vebal ise vebal,ödenmesi gereken bir ‘‘BEDEL” var ortada! Ve bir şekilde bu ödenmeli.!! ödetilmeli !

Fakat….

Her zaman olduğu gibi, hileler,fesatlıklar,kumpaslar, ” minare-kılıf ” olayı vs. daha acılar taze iken bile jet hızıyla şip-şak kuruldu bile.. yüzlerce şehit işçilerimizin isimlerini bir anda yok ettiler ! sayılar yanıltıcı bir şekilde açıklanıyor.

eee, başka türlü işin içinden çıkılmaz tabi ki..

Uzun lafın kısası,her türlü beladan ak süt,ak kaşık gibi çıkanlar bu işin içinden de bir şekilde çıkarlar belki,..

Fakat,giden bu kadar canın,sönen bu kadar ocakların vebalini elbet öderler bir şekilde.. .yazacak,söylenecek çok söz olsa da biz malesef, ” Sözün bittiği yerdeyiz”

BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN,BİR ÖMÜR VERDİLER !

Nihal Yeşilbaş