Son Dakika Haberler

YAZ MEVSİMİNDE KALP HASTALARI DAHA DİKKATLİ OLMALI

YAZ MEVSİMİNDE KALP HASTALARI DAHA DİKKATLİ OLMALI
Okunma : 74 views Yorum Yap

yaz-kalp

Mevsim değişiklikleri ve aşırı sıcaklar sağlıklı bireylerde dahi birtakım fizyolojik değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişiklikler özellikle kalp ve damar hastalarında daha zor tolere edilmektedir. Gün ışığından daha az faydalanılan veenfeksiyonlarında artmış olduğu soğuk kış mevsiminden yaz mevsimine geçişler, esasen bu hastalar için birçok avantajı beraberinde getirdiği gibi birtakım riskler de taşımaktadır.Özellikle aşırı sıcak ve artmış nem oranı kalp hastaları için çok risk oluşturmaktadır.

Kalp yetmezliği, kalp kapak hastalığı, hipertansiyon, şeker, kalp damar hastalığı, bypas, balon ve stent öyküsü bulunanların özellikle dikkatli olması gerekmektedir. Güzel yaz günlerinin keyfini sağlıklı olarak sürmek için alınacak bazı basit önlemler hastaların birçok riskten korunmasını sağlayacaktır.

Özellikle yaz aylarında sıcaklık ve nem oranının da artması, terlemeyle birlikte vücuttan su ve tuz gibi minerallerin kaybına yol açmaktadır.Terlemeyle birlikte vücuttan kaybolan sıvı, kan akışkanlığında azalmaya yol açarak kan pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Diüretik (idrar söktürücü) ilaç kullanan hastalar için bu durum özellikle önem arzetmektedir. Bu hastalar mutlaka hekimiyle görüşmelidir.Ayrıca, vücudun bir savunma mekanizması olarak, ısı dengesini sağlamak amacıyla kan cilde doğru yönelir. Netice olarak kan basıncında oynamalar (düşme, yükselme gibi) olabilir. Bu durum sağlıklı kabul edilen bireylerde dahi tansiyon atakları, kalp krizi, ritm bozuklukları, beyin felci ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Bir kalp hastasının yapması gereken öncelikle; yaz aylarının başlangıcında doktoruna başvurarak, yapacağı seyahat ve tatil programı, içinde bulunabileceği fiziksel ve sosyal aktiviteler, çalışma ve iş koşulları hakkında doktoruna bilgi vermelidir. Yapabilecekleri aktivitelerin şekli, süresi ve zorluğu hakkında görüş almalıdır. Örneğin; gün ortasında sıcak bir havada yapılan uzun süreli ve zorlayıcı bir yürüyüş yerine, akşam üstü yapılan daha kısa süreli ve zorlayıcı olmayan bir yürüyüş tercih edilmelidir. Giydiği kıyafetlerin rahat, terletmeyen, açık renkli olması tercih edilmelidir.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte İstanbul’dan Anadolu’ya ve tatil beldelerine büyük bir göç başlar.Uzun süreli hareketsiz kalınan yolculuklardan kaçınılmalı, sıkça mola verilerek hareket imkanı oluşturulmalı ve kan dolaşımının arttırılması sağlanmalıdır.

Ayrıca, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çeşitliliği ve vitamin miktarları artansebze ve meyvelerin (özellikle koyu kırmızı ve yeşil renkli olanlar)aşırı tüketilmesi durumunda kalp ilaçları ile etkileşebileceğini unutmamalıyız. (Coumadinv.s.)

Güzel yazgünlerinin keyfini ailenizve sevdikleriniz ile birlikte sağlıkla geçirmek için alınması gereken küçük önlemler ile hayatınızın kalitesini arttırabilirsiniz.Alınması gereken önlemleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Bol miktarda sıvı tüketin.(Günlük en az 2-2,5 litre)Şeker hastalığı yok ise, su yerine aşırıya kaçmamak koşuluyla karpuz, kavun gibi bol sulu meyveler veya meyve suları tüketilebilir. Sıvı alımının karşılanmasında bitki çayları, süt, ayran, kefir ve maden suyu tercih edilebilir.
  • Yürüyüş ve egzersiz yapın. Zaman olarak, güneşin zararlı etkisinin az olduğu sabah yada akşamüstü gibi serin saatleri tercih edin. Aşırı terlemenize yol açabilecek ağır efor gerektiren faaliyetlerden uzak durun. Yemeklerden hemen sonra yapılacak egzersizlerden kaçının.
  • Yüzmenizi destekliyoruz. Ancak kalp hastalarının yemekten hemen sonra yüzmesini, çok açılmasını ve dalmasını önermiyoruz.
  • Ani ısı değişimleri kalp krizi riskini tetikleyebildiği için klimaya doğrudan maruzkalmayın. Klimanızın bakımlarını yıllıkolara düzenli yaptırın, çünkü yaz aylarında dazatüre olabilirsiniz.
  • Yazın sıcak saatlerinde dışarıda gereksiz kalınmamalı, dinlenmek için serin alanlar tercih edilmelidir.
  • Yazın en güzel tatlısı dondurmadır, kontrollü olarak tüketilmelidir. Haftada 2-3 kez 3 top kadar dondurma hem serinlik verir, hem de günlük protein ve kalsiyum alımını destekler. Ancak, yinedekalp hastalarının doktorlarına danışmasında fayda vardır.
  • Alkol tüketimi, kafeinli ve asitli içecekler (siyah çay, kahve, kola gibi) ile vanilya, kakao içeren besinlerin (yaş pasta, çikolata, vanilyalı dondurma gibi) aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Yaz mevsimi ile birlikte mangal mevsimide açıldı, yağlı et türlerinden (sosis, salam çok yağlı köfte gibi) yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bol bol meyve ve sebze tüketin.
  • Yaz sıcaklarını daha serin ve nem oranı düşük bölgelere geçirmeyi tercih edin.
  • Uzun süreli seyahatler yerine daha kısa süreli ve çok molalı seyahatler yapın. Molalar esnasında gezinme tarzında yürüyüşler yapın.

Doç. Dr. Mehmet Emin KALKAN