Son Dakika Haberler

Müfettiş Şairler Cemal Süreya ve Sezai Karakoç anıldı

Müfettiş Şairler Cemal Süreya ve Sezai Karakoç anıldı
Okunma : Yorum Yap

Vergi Müfettişleri Derneği (VMD) tarafından düzenlenen “Müfettiş Şairler Cemal Süreya–Sezai Karakoç Anma ve Şiir Programı” İstanbul’da Hazine ve Maliye Bakanlığı Ataşehir Yerleşkesi’nde gerçekleşti. Etkinliğe çok sayıda vergi müfettişi ve özel davetli katıldı.

Maliye Bakanlığı müfettişi olan Türkiye’nin yakından tanıdığı şairler Cemal Süreya ve Sezai Karakoç, vergi müfettişi meslektaşları tarafından unutulmadı. Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı etkinlikte Sunay Akın, Hakan Gerçek, Saadettin Acar, Mehmet Ali Işık; Cemal Süreya ve Sezai Karakoç’la ilgili anılarını anlattı. Etkinliğin sunuculuğunu ise Bloomberg HT Radyo programcısı ve yöneticisi Süheyla Yılmaz yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ataşehir Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlik başlamadan önce fuaye alanında kokteyl verildi. Kokteylin ardından salona geçilerek program başladı.

Şiir yarışmasına 117 şiir başvurusu yapıldı

Etkinlik kapsamında düzenlenen şiir yarışmasına 47 kişi 117 farklı şiirle başvurdu.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlileri Osman Kürşat Yorgancı, Mustafa Özgün Harmankaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Başmüfettişi Bilal Bakır’ın jüri üyesi olduğu yarışmaya katılan herkese ücretsiz bir yıllık Varlık dergisi aboneliği hediye edilirken ilk 3’e giren şiirler de Varlık dergisinin Kasım sayısında yayımlanma hakkıyla ödüllendirildi.

Yarışmanın birincisi Mustafa Sefa Mazlum tarafından kaleme alınan İstisna şiir olurken, ikincisi Abdulsamet Taş’ın yazdığı Yılan Bahçesinde Gül Koklamak şiiri seçildi. Üçüncülük ödülü ise üç ayrı şiire verildi. Bunlar; Recep Akay’ın Karanfil şiiri, Caner Osmanoğlu’nun Masallar Alemi şiiri, Abdulsamet Taş’ın Nereden Bilebilirdim şiiri oldu.

Başli: Kültür sanat faaliyetleri hedeflerimiz arasında

Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Ahmet Halis Başli, “Geçmişte Maliye Bakanlığında bu saygın mesleği ifa eden değerli üstatlarımız Cemal Süreya ve Sezai Karakoç için düzenlemiş olduğumuz şiir ve anma programında sizlerle olmaktan büyük onur duyuyoruz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Vergi Müfettişleri Derneği, 5 bini aşkın vergi müfettişinin üyesi olduğu Türkiye’nin en büyük denetim gücünü oluşturan meslektaşlarımızın sivil bir organizasyondur. Vergi müfettişleri Derneği olarak her zaman kültür sanat faaliyetlerinde bulunmak, mesleğimize ilişkin organizasyonlar tertip etmek önemli hedeflerimiz arasındadır.”

Sunay Akın: Cemal Süreya tanışmak için kuyruğa girdi

Cemal Süreya ile tanışmasını ve anılarını anlatan Sunay Akın, “Türkiye’den çok büyük, değerli şairler, yazarlar çıkmıştır. Cemal Süreya ile ilgili anlatacağım çok anılar var. Kendisiyle tanışmam çok ilginç. Cemal Süreya Kadıköy’de Gençler Kitabevinde söyleşi yapıyor, ben arkadan dinliyorum. Şiirler yazan genç bir şairim o dönem. İlginç bir şekilde Cemal Süreya benimle tanışmak için kuyruğa girdi. O günü hiç unutmam. 7 Mart 1985 yılı. İşte o gün tanıştık ve son ana kadar da beraberdik. Yeni Yaprak dergisini çıkartıyordum, Cemal Süreya’nın şiirlerini yayınlıyordum dergide. Son şiiri ‘Üstü Kalsın’ı da yine ben yayınlamıştım.”

Süreya ve Karakoç’un masaları karşı karşıyaydı

Cemal Süreya ve Sezai Karakoç’un hayatta iken görüştüklerini ve Maliye’de birlikte çalıştıklarını anlatan Akın, tanıklık ettiği bir anısını şöyle anlattı:

“Cemal Süreya ile bir gün Beşiktaş Meydanı’nda idik. Sezai Karakoç’u vapurdan karşıladık. Deniz Müzesi’ne bakarak Sezai Karakoç şöyle dedi; ‘Ya Cemal ne günlerimiz vardı şu binada’ dedi. Ben de hemen ‘siz müzede mi çalıştınız’ diye şaşkınlıkla sordum. Sezai Karakoç da, ‘hayır evlat burası Maliye’nin binasıydı, burası müfettişlikti. Biz Cemal’le aynı oda da masalarımız karşı karşıyaydı’ dedi.”

Konuşmanın ardından Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Ahmet Halis Başli, Sunay Akın’a teşekkür plaketi takdim etti.

Hakan Gerçek: Cemal Süreya’ya karşı tespitim bir deha oluşudur

Cemal Süreya ile ilgili de tespitini ifade eden Hakan Gerçek, “Paris’te otel penceresinde oturup Kars şiiri yazan Cemal Süreya’ya karşı tespitim bir deha oluşudur” dedi.

Cemal Süreya’nın şiirlerini tiyatroya taşıdıklarını anlatan Gerçek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2009 yılında kendisi tiyatromu kurdum. 2009’da tiyatromda daha çok biyografi üzerine alımlar yaptım. İlk oyun olarak da Van Gogh’u koydum. Arkasından bizden, bizim topraklarımızdan çıkan birisi olsun istedim. Aklımıza Cemal Süreya geldi. Onun hayatını sahneye taşımak bazı hassas konulardan dolayı zordu. O yüzden şiirlerini bir araya getirerek sahneye taşıdık. 2011 senesinde başladık ve Cemal Süreya’ya yakın çok kişiyle tanıştık. O yolculuk benim için çok önemliydi. Ve bir şiir gösterisi olmasına rağmen de Türkiye’de gerçekten tiyatro başlığı altında aslında usulen öyle oldu. Ben bir süre sonra vazgeçtim. Bugün ilk defa uzun bir süreden sonra burada Cemal Süreya’nın şiirlerini sizlere okumaya çalışacağım.” Konuşmanın ardından Gerçek Cemal Süreya’nın Kars şiirini okudu.

Daha sonra Hakan Gerçek’e Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Dağ, teşekkür plaketi takdim etti.

Saadettin Acar: Sezai Karakoç modern şiirin kurucusudur

Sezai Karakoç’un Türkiye’de modern şiirin kurucusu olduğunu belirten Saadettin Acar, “Türkiye’de modern şiirin yazılışı 1952-53’lü yıllardır. Burada en büyük pay da Sezai Karakoç’undur” dedi.

Acar şu şekilde konuştu: “Başta Sezai Karakoç olmak üzere bütün edebiyat eleştirmenleri, Sezai Karakoç’un başta İkinci Yeni dediğimiz şairlerle yolu kesişmiştir. Bunlar Cemal Süreya, Ülkü Tamer, İlhan Berk, Edip Cansever… gibi. Bu isimlerle bir şekilde yolları kesişmiş, ama özellikle içerik bakımından çok kısa süre sonra Sezai Karakoç kendi şiir dilini, kendi şiir dünyasını kurmuştur. Bu açıdan Sezai Karakoç, kurucu bir isimdir. Cemal Süreya ile parasız yatılıda asında aynı evde kalırlar. Bir üçüncü arkadaşları vardı Mehmet Genç. Türkiye’de Osmanlı ekonomisi konusunda önemli bir isim kendisi. Ankara’da siyasal da beraber okudular. Sezai Karakoç, 1950’li yıllarda ilk şiirlerini yayımlamaya başladı. İlk şiiri Mona Roza. Sezai Karakoç’la aynı dünya görüşünü paylaşmayan insanların da ifade ettiği gibi Sezai Karakoç, Türkiye’de modern şiirin kurucusudur aslında. Edip Cansever, Turgut Uyar gibi isimleri de bir miktar etkilemiştir. Türkiye’de modern şiirin yazılışı 1952-53’lü yıllardır. Burada en büyük pay da Sezai Karakoç’undur.”

Konuşmanın ardından vergi müfettişi Zehra Kaya, Saadettin Acar’a teşekkür plaketi takdim etti.

Mehmet Ali Işık: Cemal Süreya gençlere çok değer verirdi

Cemal Süreya ile 1980 yılında tanıştığını söyleyen Mehmet Ali Işık, “Cemal abiyle tanışmamız şöyle oldu; 1980 yılında lokantamıza Cemal Süreya’nın arkadaşları geliyordu. Daha sonraları Cemal Süreya’da gelmeye başladı ve bu şekilde tanışmış olduk. Cemal Süreya gençlere çok değer verirdi. Lokantamıza geldiğinde eğer bir genç bir şey sorduğunda yanına gider ve onu dinlerdi. Sonra 1990 yılına geldiğimizde Cemal Süreya’yı kaybettik. Ağabeyimi kaybetmişçesine çok üzüldük” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından vergi müfettişi Selçuk Cihan Bingöl, Mehmet Ali Işık’a teşekkür plaketi takdim etti.

İstanbul Vergi İadeleri Başkanı Emre Renda, etkinliğin sunuculuğunu yapan Süheyla Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim etti.

Etkinliğin yapılmasındaki katkılarından dolayı vergi müfettişleri Zehra Kaya ve Selçuk Cihan Bingöl’e teşekkür plaketi verilirken program hatıra fotoğrafı ile son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)