Son Dakika Haberler

Nazım Hikmet Maltepe’de anıldı

Nazım Hikmet Maltepe’de anıldı
Okunma : Yorum Yap

Türk edebiyatının ölümsüz kalemi Nazım Hikmet, 121. yılında Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde anıldı. Edebiyatımızın ‘Mavi Gözlü Dev’i Nazım Hikmet Ran, 121. yaşına ithafen, Maltepe’de özel bir etkinlikle anıldı.

Maltepe Belediyesi’ni  ev sahipliğinde, Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı’nın katkılarıyla Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte Nazım Hikmet’in şiirleri ve hayatı üzerine konuşuldu. Etkinliğe aynı Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Gazeteci – Yazar Zeynep Oral ve Nazım Hikmet Vakfı Başkan Vekili Özcan Arca, konuşmacı olarak katıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Gelecek Partisi Genel Yardımcısı Doğan Demir, CHP Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol, Federal Almanya SPD Milletvekili Nezahat Baraderi’nin de izleyiciler arasında yer aldığı programda Zülfü Livaneli, Timur Selçuk, Ruhi Su ve Cem Karaca’nın Nazım’ın şiirlerinden bestelenen şarkılarının yer aldığı videolar da paylaşıldı.

DÜNYA ŞAİRİNİ GENÇ KUŞAKLARA AKTARMAK

Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Başkan Vekili Özcan Arca, Nazım Hikmet’in yalnızca Türk dilinde değil, dünya şiirinde de önemli bir yeri olduğunu hatırlattı. Vakıf olarak böylesi önemli bir şairin genç kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını belirten Arca, etkinlik boyunca Nazım Hikmet’ten şiirler okudu. Gazeteci, Yazar Zeynep Oral ise Nazım Hikmet ile ilgili hayatından notlar paylaşırken, şiirindeki isyana, aşklarının yerine ve empatinin önemine değindi. Etkinlik sonunda Zeynep Oral, Maltepeli sanatseverler için kitaplarını imzaladı. (29.01.2023)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)