Son Dakika Haberler

“Anne-Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları”

“Anne-Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları”
Okunma : 79 views Yorum Yap

Babalik23 Kasım 2014 Pazar günü AREL Koleji tarafından düzenlenen Doç.Dr. Azmi Varan’ın “Anne-Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları” konulu konferansı tüm anne-babaları buluşturdu.

Klinik Psikolog Doç.Dr.Azmi Varan tarafından verilen bu “anne-baba eğitimi”nde anne-babalık yaparken farkında olmadığımız noktalar incelendi. Konferans iki bölüm olarak gerçekleşti. İlk bölümde kişiliğin farklı yanlarını tanıma üzerinde duruldu. Ardından, çocukluğa dönerek, yaşamın çocuklukta nasıl şekillendiğini ve Eric Berne’nin ifadesiyle, “prens” veya “prenses” olarak doğan çocukların nasıl “kurbağalara” dönüştükleri irdelendi. Konferansın ikinci bölümünde Azmi Varan, çocuklukta yaşananların tüm bir yaşama nasıl damga vurduğunu anlatırken anne-babalar da kendi tutumlarını değerlendirme imkanı buldu. İnsan davranışlarını çocuk, yetişkin ve ebeveyn davranışları olarak üç kısımda inceleyen Varan, anne babaların çoğunlukla ya çocukça ya da kendi anne babalarından öğrendikleri korumacı ebeveyn davranışı sergilediklerini, akla dayalı yetişkin davranışının ise çok az sergilendiğinin altını çizdi. İnsanın hayatına en fazla damga vuran, onun nasıl bir yetişkin olup nasıl bir hayat yaşayacağını belirleyenin çocukluk dönemindeki yaşantıları olduğunu söyleyen Azmi Varan, “çocukluk kişinin yaşam senaryosudur.” dedi.

Yoğun bir ilgiyle karşılanan seminer velilerden gelen soruların yanıtlanmasıyla son buldu. Özellikle anne-babalara son derece yararlı olan seminerde katılımcılar hem kendilerine hem de anne-baba-çocuk ilişkilerine farklı bir gözle bakma fırsatı buldu.