Son Dakika Haberler

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi
Okunma : 124 views Yorum Yap

imageİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kuruculuğunda, Açık Toplum Vakfı’nın ana desteği ve İsveç Konsolosluğu ile Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği’nin katkılarıyla kurulan Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi, 18 Aralık Perşembe günü İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen törenle açıldı. Akademi ve sivil toplum dünyasından konukların katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, merkezden yararlanacak projeler tanıtıldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver merkezin önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek “İlkelerimiz arasında öğrencilerinin ve mezunlarının toplumun, dünyanın sorunlarına duyarlı, sorumluluk taşıyabilen kişiler olmasını önemser anlayışı vardır. Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’yle bu anlayışın yeni bir aşamasına geçiyoruz” dedi. Kuruluşundan itibaren BİLGİ’nin çoğulculuk, çeşitlilik ve eleştirel düşüncenin önemine inandığını belirten Sanver, bu anlamda toplumsal sorumluluk çalışmalarına her zaman destek verildiğinin altını çizdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi ve Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi Koordinatörü Yörük Kurtaran, Türkiye’de ilk kez sadece kar amacı gütmeyen sivil toplum girişimleri için bir merkez kurulduğunu vurguladı. “Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi, sivil toplum girişimlerinin aynı mekanda projelerini ve kendi kapasitelerini geliştirmeleri için kurulmuş bir merkezdir” diyen Kurtaran, ofis alanı, finansal destek, hukuki-akademik destek, eğitim, danışmanlık gibi hizmetlerle başvuranların proje süreçlerini geliştirmelerine olanak sağlanacağını belirtti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Sivil Toplum Çalışmaları Merkez Müdürü Prof. Dr. Nurhan Yentürk konuşmasında “Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi sivil toplumla akademik dünyayı bir araya getiren bir buluşma noktası olarak tasarlandı. Merkezimiz, sivil toplum kuruluşlarının çoğulcu demokrasinin oluşmasında kilit rol oynadığı esasını benimseyen bir anlayışa sahip. 11 yıl önce temellerini attığımız Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi’nin bilgi ve deneyimiyle Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’ni bugün kurduk” dedi.

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’nin ana destekçisi Açık Toplum Vakfı Genel Sekreteri Gökçe Tüylüoğlu ise açılış konuşmasında, “Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi, Türkiye’de bir ilk olmanın ötesinde çok farklı bir anlam ve değer taşıyor. Bu merkezle kuruluş aşamasındaki sivil toplum girişimleri nefes alma, ayağa kalkma, güçlenme, bilgi ve deneyim kazanma şansına sahip olabilecek. Bu imkanın, sivil toplumun çok sesliliği, yenilenme gücü, yenilikçi fikirlere açılması, güç kazanması ve hepimiz için daha yaşanabilir bir gelecek için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sivil Toplum Girişim Projelerine Destek Veriyor

Etkinlikte, Sosyal Kuluçka Merkezi’nden destek alacak projeler de tanıtıldı. Kasım ayında yapılan başvurular sonucu belirlenen 13 sivil toplum kuruluşu ve girişimi merkez bünyesinde sunulan imkanlardan 10 ay süresince yararlanacak. Türkiye’de ilk kez kurulan Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi, sivil toplum girişimlerinin projelerine sunduğu desteklerden bazıları şöyle:

– Ofis alanı

– Eğitimler

– Yetenek geliştirici atölyeler

– Danışmanlık

– Finansman

– Akademik destek

– Hukuki destek