Son Dakika Haberler

İnsani yardım projeleriyle EMDR Türkiye’ye anlamlı ödül

İnsani yardım projeleriyle EMDR Türkiye’ye anlamlı ödül
Okunma : 237 views Yorum Yap
Emre_Konuk_EMDR_Odul (1)
EMDR Derneği Kurucusu ve Başkanı Emre Konuk, ‘EMDR Avrupa HAP İnsani Yardım Ödülü’nü” almaya hak kazandı.

Türkiye’de 1999 Marmara Depremi’nden bu yana İnsani Yardım Programları çerçevesinde, ülke içinde ve dışında önemli çalışmalar yapan EMDR Derneği’nin Suriyeli mültecilere yönelik çalışmaları travma literatürüne girdi.

EMDR Derneği’nin 1999 Marmara Depremi’nden bu yana yurt içinde ve dışında yürüttüğü EMDR HAP İnsani Yardım Programları kapsamında EMDR Derneği Kurucusu ve Başkanı Emre Konuk, ‘EMDR Avrupa HAP İnsani Yardım Ödülü’nü” almaya hak kazandı. 

En son SOMA felaketinde yakınlarını kaybeden kişilere uygulanan psikolojik destek çalışmalarında adını duyduğumuz Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) yani Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme yöntemi, Türkiye’de 1999 Marmara Depremi’nden bu yana üzerinde önemli çalışmalar yürütülen bir psikoterapi yaklaşımıdır.

 

2010 yılından bu yana ülkemizde resmi olarak faaliyet gösteren EMDR Derneği ise bünyesindeki gönüllü terapistler ile 1999 Marmara Depremi ile başlayan ve 2001 Hatay sel felaketi ve Taksim Meydanı’nda yaşanan bombalama olayı, 2002 Afyon Depremi, 2003 Diyarbakır’da meydana gelen THY Uçak Kazası, 2004 HSBC ve İngiliz Konsolosluğu’na düzenlenen bombalama olayı, 2008 Güngören bombalama olayı, 2009 THY Amsterdam uçak kazası, 2011 Van Depremi, 2013 – 2014 Suriyeli mültecilere destek ve 2014 Soma maden kazası, 2005’te Tayland’da yaşanan Tsunami felaketi, Irak, Kuzey Irak, Lübnan ve Filistin’de yürütülen EMDR Travma Terapisti eğitimleri olmak üzere pek çok ulusal ve uluslar arası toplumsal olayda insani yardım çalışmaları yapmıştır.

 

EMDR Derneği’nin yürüttüğü bu başarılı çalışmalar son olarak Edinburgh’da düzenlenen EMDR Avrupa Kongresi’nde gündeme geldi. EMDR Derneği, toplumsal travma alanında gerçekleştirdiği başarılı projelerden dolayı EMDR Derneği Başkanı Emre Konuk, ilki geçen sene verilen ‘EMDR Avrupa HAP İnsani Yardım Ödülü’nü” almaya hak kazandı.

 

Bu seneki teması; ‘EMDR’nin 25 Yılı’ olan kongrede, Suriyeli göçmenler ile yaptıkları çalışmaları katılımcılarla paylaşan Emre Konuk ve ekibi, literatürde çok az yeri olan “Travmaya Erken Müdahale” ve ilk kez araştırma formatında literatüre giren “EMDR Grup Çalışması (EMDR G-TEP)” ile ilgili projeleriyle dikkat çekti.

 

EMDR Derneği Başkanı ve DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Uzman Klinik Psikolog Emre Konuk, “EMDR HAP 1995 yılında Oklohoma’daki bombalama olayı sonrasında kurulmuş bir İnsani Yardım Programı. Yıllar içinde yaşanan uluslararası birçok toplumsal travmatik olaya destek verdi. Bugün 30 ülke, bu kuruluşun bir kolu olmuştur. Türkiye’deki EMDR Derneği de 15 yıldır oluşumdaki ülkelerden biri. EMDR Derneği çatısı altında Suriyeli göçmenler ile ilgili üç farklı çalışma yaptık. Hepimizin bildiği gibi ülkemize sığınan ve çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu bu insanlar ağır travmalar yaşadı. Pek çoğunun eşi ise halen ülkelerinde savaşıyor. Yani bu aileler için travma devam ediyor. Travmaya Erken Müdahale, travma sonrasında gelişecek olan Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nu (TSSB) önlemek için yapılır. Bizim yaptığımız çalışma, literatürde çok az yeri olan “Travmaya Erken Müdahale” ile ilgili” dedi.

 

Büyük gruplara yönelik EMDR uygulamaları…

Terapinin genelde tek kişiye yapıldığını ancak savaş, göç yahut doğal afet gibi durumlarda sayıların başa çıkılamayacak kadar çok olduğunu anlatan Konuk, “’Erken müdahaleyi grup formatına dönüştürsek aynı verimi alabilir miyiz?’ sorusu üzerine odaklandık. Uyguladığımız protokolleri, grup formatına dönüştürdük ve bir çalışma daha yaptık. Bu çalışmada da çok iyi sonuçlar aldık. 10 kişilik grupların birkaç saat içinde TSSB tanısı almaktan çıktıklarını gördük. Bu projemizi, elimizdeki verilerle EMDR Avrupa Kongresi’nde sunduk. EMDR Grup Çalışması (EMDR G-TEP) böylece literatürde ilk kez yerini almış oldu” dedi.

 

Kongrede iki çalışma daha sunma fırsatı bulduklarını anlatan Emre Konuk, “Bu çalışmalar, “EMDR ve Kronik Migren” ile “EMDR ve Fibromiyalji” idi. EMDR terapisinin bu sorunlarda da faydalı olduğunu gördük. Bu sene ayrıca İNDA Danışmanlık Merkezi de Van Depremi’nde yaptıkları çalışmalarla kongreye katıldı ve sunum yaptı” dedi.

 

Ödül mutluluk verici…

EMDR Türkiye’nin büyük hassasiyet gösterdiği İnsani Yardım Çalışmalarının, EMDR Avrupa’nın çok önem verdiği bir faaliyet olduğunu anlatan Emre Konuk, “EMDR Avrupa Derneği, 30 ülkenin üyesi olduğu ve 10 binin üzerinde profesyonelin oluşturduğu bir organizasyon. İnsani Yardım Programları, yalnızca Avrupa’da değil, dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor. Onca ülkenin içinden bu yıl bizim seçilmemiz tabii ki hepimizi çok sevindirdi. Aldığımız ödül, 1999 depreminden bu yana İnsani Yardım Programları çerçevesinde, ülke içinde ve dışında yaptığımız çalışmalara verildi. EMDR Derneği bütün üyeleriyle, meydana gelen tüm felaketlere koşan, yalnızca doğal afetlerde mağdur olanlara değil insanın insana yaptığı, yaşattığı tüm travmatik süreçlere de duyarlı bir topluluk. Dolayısıyla bu ödül çok gurur ve mutluluk verici” dedi.