Son Dakika Haberler

Cemaat 40 yıl bize karşı çalıştı bir günde mi oyunu verecekti?

Cemaat 40 yıl bize karşı çalıştı bir günde mi oyunu verecekti?
Okunma : 115 views Yorum Yap

kilicdaroglu-hatayin-reyhanli-ilcesindeKılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül‘ün oyları arttırdığını ancak parti tabanıyla kaynaşamadığını söyledi.

İşte röportajdan çarpıcı başlıklar:

ANKARA’da seçimi kazandık ama sandıkta kazandığımızı masada kaybettik. 125 bin oy iptal edildi. Deste deste oyların kaybolduğunu biliyoruz. Hatay’ı almamız çok önemli. İzmir’de en az 5 ilçeyi DSP’ye geçen adaylar yüzünden kaybettik. Bölünme olunca buralarda MHP ve AKP güç topladı.

Sarıgül oyları artırdı

DOĞU ve Güneydoğu’ya yıllarca gidilmemiş. Kemikleşmiş ön yargılar var. Biz bu yılların ihmalini aşmaya çalışıyoruz. Bu bir süreç işi. Uzun vadeli bakmak lazım, üç-beş günde aşılamaz. Mersin’deki adayımız çok çalıştı ama az bir oy farkıyla kazanamadı çünkü MHP öne çıktı. Manisa ve Niğde’de oylar MHP’ye kaydı. Bazı yerlerde örgüt partisinin aleyhine çalıştı. İstanbul’da Sarıgül oyları arttırdı ancak Türkiye Değişim Hareketi ile CHP örgütü kaynaşamadı.

Çalışmaya devam…

SEÇİM sonuçlarını analiz etmeye devam ediyoruz. Özer Sancar ve Burhan Şenatalar iki önemli çalışma yaptı. CHP oyunu nasıl arttırabilir konularını değerlendiriyoruz. Eleştirileri dinliyoruz.

Cemaat 40 yıl bize karşı çalıştı bir günde mi oyunu verecekti?

CHP’nin sağa veya sola kaymadığını, sosyal demokrat bir parti olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, partisinin cemaatle işbirliği yaptığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi:


“17 Aralık 2013’teki operasyonun ardından Erdoğan’ın, yolsuzluklarını kapatmak için özel bir düşman yaratması gerekiyordu. O düşmanı da yarattı. O paralel devleti kim yarattı? Biz iktidarda değiliz. Sen yarattın o paralel devleti. Şu anda 4 bakanın fezlekesi Meclis’te… Sadece baş aktörü için fezleke gelmedi. Onun için de yürekli ve namuslu bir savcı arıyoruz. O da yazacak fezlekesini. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını arayacağız. CHP ile cemaeti yan yana koyup ikisini düşman ilan etmek için Erdoğan bir strateji geliştirdi. Bizim cemaatle işbirliği yaptığımız yalan. Kırk yıldır bize karşı olanlar bir günde mi oy verecekler.”