Son Dakika Haberler

7. Barış’a Çağrı Festivali

7. Barış’a Çağrı Festivali
Okunma : 81 views Yorum Yap

7-baris-festivali

SARIYER Belediyesi her yıl düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü ,Hatay Medeniyetler Korosu, Halk Dansları Topluluğu, sürpriz sanatçılarla karşılıyor. Bu yıl 7. düzenlenecek olan Sarıyer Barışa Çağrı Festivali 1 Eylül Salı günü saat 19.00’da Darüşşafaka TİM Maslak’ta kutlanacak. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Yaşadığınız hayat, oturduğunuz semt, ilçe, şehir ve ülke neresi olursa olsun, tüm insanlığın bugün için en acil ihtiyacı: Barış, hemen şimdi”. dedi.

Başkan Şükrü Genç, Sarıyer’de 1 Eylül’ün her yıl inanç önderlerinin katılımı ve barış duaları ve şiirlerle kutlandığını ifade ederek, “Tüm barış severleri 1 Eylül’de etkinliğimize bekliyoruz. Geleceğe karşı en ertyelenemez görevimiz bu” diye konuştu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yayınladığı “barış” mesajında şöyle dedi:

BARIŞ.. ŞİMDİ..

Yaşadığınız hayat, oturduğunuz semt, ilçe, şehir ve ülke neresi olursa olsun, tüm insanlığın bugün için en acil ihtiyacı: BARIŞ.

Belki de ekonomik sorunlardan, kalkınmışlık ve gelişmişlik düzeylerimizden de daha önemli, acil ve sıcak bir ihtiyaç.

Kardeşin kardeşi, komşunun komşuyu, bölgenin bölgeyi, bir dinin bir mezhebin mensuplarının başka bir dini ve mezhebi hasım gördüğü ve tahammül edemediği, yaşam hakkı tanımak istemediği günlerden yıllardan geçiyoruz.

Bombanın, silahın, katliamın, adeta sıradanlaştığı, birileri tarafından sıradanlaştırılmak istendiği, nefret dilinin yaygınlaştığı, ötekileştirmenin marifet sayıldığı bir uçurumun kenarına doğru hızla sürüklenmekteyiz.

İşte böyle bir ortamda, gelecek nesillere, bugünkü ortama alternatif bir iklim bırakmak, bizim görevimiz.. Çünkü, çocuklarımız yarın bizlere dönüp soracaklar:
“Anne, baba.. O gün ortalık toz duman içinde iken, silahlar patlarken, nefret ve kin mermileri havada uçuşurken, sen ne yaptın?” diye..

Bu dünyanın ve bu toplumun vicdan sahibi akıl ve izan sahibi insanları olarak, yani savaşı savunan bir avuç azınlığın karşısındaki vicdanlı çoğunluk olarak, güçlerimizi birleştirmemiz, BARIŞ!.. ŞİMDİ!.. diye haykırmamız gerekiyor..

SARIYER BELEDİYESİ, geçtiğimiz 6 yıldır yaptığı gibi, bu haykırışa önderlik etmek, bu mesajı bir çığlığa dönütürmek için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ses getirecek bir etkinliğe imza atıyor..
“BARIŞ!.. ŞİMDİ!..” toplantısı ile farklı toplumların, farklı kültür ve dinlerin, farklı kökenlerin insanlarına, birbirlerini dinlemesi, anlaması ve bir daha asla eline almamak üzere silahlarını toprağa gömmesi için bir kez daha topluca haykırmak istiyoruz.

Bunu; hem insani bir görev, hem de gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli miras olarak başarmamız gerekiyor..

1 Eylül’de gerçekleşecek SARIYER BELEDİYESİ etkinliğinde, “BARIŞ!.. ŞİMDİ!..” diye haykırarak, bu ülkede artık her gün bayraklara sarılı cenazelerin kalkmayacağı, bayrakların cenazelerde  tabut örtüsü olarak kullanılmadığı, barışçıl simgeler olarak dalgalanacağı bir dünyayı yaratma çağrısı yapmaya hazırlanıyoruz.

Haydi, gelin o gün barış fidanlarını hep birlikte bir kez daha dikelim..

Barışın bu ülkede bir daha kimsenin zedeleyemeyeceği kadar köklü biçimde vücut bulması için o fidanlara su verelim.. Çocuklarımıza karşı, geleceğe karşı en kutsal ve, acil, en ertelenemez görevimiz bu..

BARIŞ!.. ŞİMDİ!..