Son Dakika Haberler

“Açılım geldi” Tunceli Üniversitesi MUNZUR Oluyor

“Açılım geldi” Tunceli Üniversitesi MUNZUR Oluyor
Okunma : 21 views Yorum Yap

Davutoglu-dersimBaşbakan Açılıma Tunceliden Başladı, Tunceli Üniversitesinin adını Munzur yaparak açılama büyük adımlar attı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün Tunceli Üniversitesi’nde konuştu. Alevilerin gerçek taleplerine yanıt vermek yerine Aleviliği kendine göre tanımlayarak İslam içi bir mezhep olarak asimile etme arayışındaki hükümetin lideri, Dersim Katliamı hakkında da konuştu.

Kentteki eski kışlanın Dersim Müzesi’ne dönüştürülmesi ve Tunceli Üniversitesi’nin adının Munzur olarak değiştirilmesi adımlarını duyuran Davutoğlu, merak edilen “Dersim özrü” konusunda “Artık bütün gönülleri birleştirmenin zamanı geldi. Bu topraklarda bir daha bu acıların yaşanmaması gerektiğini düşünüyorum. Gerektiğinde özür dileme erdemini göstermeliyiz” dedi.

SUNNİLERDE, ALEVİLER KADAR MAGDUR EDİLDİ

Müze için 10 milyon, ziyeret yerlerinin restorasyonu ve yollar için de 11 milyon ödenek ayırdıklarını da belirten Davutoğlu, konuşmasında sık sık Sünnilerin de Aleviler gibi mağdur edildiğini anlattı. Sivas Katliamı’na imza atan geleneğin temsilcisi olan Başbakan, Sivas’ı anlatmak yerine 28 Şubat’ta nasıl “mağdur” edildiğini anlatmayı tercih etti.

DEVLETİN RESMİ İDEOLOJİSİ OLMAYACAK

12 yıldır inşa edilmeye inşa edilen Yeni Osmanlıcı resmi ideojiye rağmen “bundan sonra devletin resmi ideolojisi olmayacak” diyen Davutoğlu, “İskilipli Atıf Hoca ile Seyit Rıza’nın idama yürüyüşlerindeki temel ortaklık, devletin resmi ideolojisinden farklı düşünmekti. Biz şunu diyoruz, bundan sonra devletin resmi ideolojisi olmayacak” dedi.

TÜRKİYEDE ARTIK İŞKENCE YOK

Sokakta öldürülen binlerce sivile, hapsedilen binlerce kişiye rağmen “Dayatmacı, baskıcı üslup olmayacak yeni Türkiye’de” diyen Davutoğlu, Türkiye’de artık işkence olmadığını da iddia etti.

Alevilerin zorunlu din derslerinin kaldırılması yönündeki talebinin karşılamak yerine Davutoğlu yine din dersinin müfredatının Alevileri de içerecek şekilde genişletileceğini söyledi.

Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, cemevlerinin ibadethane olarak tanınması gibi taleplere değinmedi.

Gezi eylemleri sırasında katledilen Berkin Elvan’ı da konuşmasında “anan” Davutoğlu, “Berkin Elvan ile Yasin Börü’nün hatırlarına sahip çıkalım” dedi. Berkin Elvan’ı katleden polisler ise aradan geçen bir buçuk yıllık süreye rağmen halen yargı karşısına çıkarılmış değil.

Üniversitenin isminin Munzur olarak değiştirileceğini açıklayan Davutoğlu, Munzur nehrinin HES’lerle yok edilmesine ise değinmedi.

REKTÖR DEĞİL İMAM!

Davutoğlu öncesinde konuşan Tunceli Üniversitesi Rektörü ise, Aleviliğin İslam içinde olduğunu göstermek için Başbakanlığa bağlı “Alevi İslamı Dini Hizmetler Birimi” kurulmasını önerdi.

AKP’ye yakın sanatçı Yavuz Bingöl de üniversitedeki etkinlikte sahne aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)