Son Dakika Haberler

AKP’li belediye okulları ve camileri sattı:

AKP’li belediye okulları ve camileri sattı:
Okunma : 1.152 views Yorum Yap

Son aylarda halkın başlattığı park mücadelesi ile gündemden düşmeyen İstanbul’daki AKP’li Çekmeköy Belediyesi yine tartışma yaratacak bir karara imza attı. Belediye, üzerinde okul, cami ve aile sağlığı merkezlerinin bulunduğu birçok arazisini hazineye vergi borçları karşılığında ve boş yeni arazi almak için hazineye sattı.

AKP’li Çekmeköy Belediye Meclisi’nin dün gerçekleşen temmuz ayı toplantısında CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin itirazına rağmen AKP ve MHP grubunun oy çoğunluğuyla kabul edilen teklifle belediye mülkiyetindeki araziler Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak’a devredildi. Devredilen 8 araziden 2’sinin üzerinde cami, 3’ünde aile sağlığı merkezi, 2’sinde ilkokul ve 1’inde de imam hatip lisesi yer alıyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; belediye üzerinde cami, okul ve aile sağlığı merkezilerinin yer aldığı ve 53 milyon 96 bin TL değerindeki toplam 11 bin 435 bin metrekarelik arazileri Milli Emlak’a devretmesinin karşılığında ise mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan iki araziyi aldı. Bu iki arazinin toplam büyüklüğü ise 7 bin 175 bin metrekare olarak açıklandı. Bu iki arazinin boş olduğu, birinin imar planlarına ticaret alanı diğerinin ise konut alanı olarak işlendiği ifade edildi.

CAMİLERİ DE SATTILAR

Belediyenin iki boş arazi almak için sattığı 8 taşınmazı şu şekilde:

•Alemdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi
•Öğretmen Semiha Yıldırım İlkokulu
•3’nolu Aile Sağlığı Merkezi
•7’nolu Aile Sağlığı Merkezi
•Aile Sağlığı Merkezi
•Taşdelen Çeray Camii
•Alemdağ Merkez Camii
•Üzerinde yapı yok ama imar planlarına ilkokul alanı olarak işaretli

Öte yandan belediye 7 bin 175 bin metrekare yüzölçümlü iki taşınmazını da Milli Emlak’a 38 milyon 5 bin TL’lik vergi borcu karşılığında devretti. Bu iki araziden birinin üzerinde Nesrin Uçaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer alırken diğerinin üzerinde ise aile sağlığı merkezi yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)