Son Dakika Haberler

"Bunlara Oy Verdiniz" Tebliğci Ögretmenlerimiz Geliyor.

"Bunlara Oy Verdiniz" Tebliğci Ögretmenlerimiz Geliyor.
Okunma : 110 views Yorum Yap

tebligciler_2231İmam Hatip Öğretmenleri halka Tebliğ görevi yapacak.
Milli Eğitim Bakanlığı İmam hatip Öğretmenlerine, cami imamlarına halkı uyarmak için görevlendirdi. Öğretmenler ezan saatleri dışında ev, kahve, esnaf, fabrika ziyaretleri yaparak halkı dizini konuda bilinçlendirecek.
TEBLİĞCİLER GELİYOR
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imamlara sosyal görevler yüklemesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da, imam hatip öğretmenlerine “halka tebliğ” görevi verdi. Artık imam hatip öğretmenleri 7 gün 24 saat “dini konularda halkın bilgilendirilmesine” yönelik faaliyetlerde bulunacak.
 Cumhuriyet  gazetesinden Sinan Tartanoğlunun haberine göre, MEB, imam hatip liseleri üzerinden adım atmaya devam ediyor. MEB, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışılan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin değişikliğiyle, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “gözbebeği” olarak nitelendirdiği imam hatip liselerine yeni görevler yükledi.
Bakanlık yönetmelikle, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami imamlarını “ezan saatleri dışında ev, kahvehane, esnaf, fabrika ziyaretleri” ile görevlendirmesinin ardından benzer bir görevi imam hatip lisesi öğretmenlerine yükledi.
Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip liseleri öğretmenlerinin “tamgün” görev tanımları bu yönetmelik değişikliğiyle ayrıntılandırıldı. Buna göre, İHL öğretmenleri gerek ders saatleri içinde, gerekse ders saatleri dışında olmak üzere öğrencilerinin “mesleki becerilerini geliştirmesi” için çalışacak. Öğrenciler bu amaçla çevreleriyle iletişim kuracak, öğretmenleri de bu çabalarında öğrencilerine “rehberlik” edecek.
Bu kapsamda öğretmenlere tebliğ görevi de verilecek. Yönetmeliğe göre İHL öğretmenleri “dini konularda halkın bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlere” katılacak.
Yani İHL öğretmenleri, “tam gün çalışma” kapsamında okul dışına çıkacak, başta camiler olmak üzere sosyal alanlarda halkı dini konularda bilgilendirme faaliyetleri yürütecek.
Bakanlık, tüm imam hatip lisesi öğretmenlerinin, “Tamgün, tam yıl eğitim kapsamındaki okullarda çalışma saatleri dışında, hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatillerinde” bile verilen görevleri yapmalarını istedi. Bu yeni görev tanımı, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarına yüklediği ve çok tartışılan “tamgün” çalışma zorunluluğuna benzetildi.