Son Dakika Haberler

Çapulcu Evleri Açılıyor

Çapulcu Evleri Açılıyor
Okunma : 117 views Yorum Yap

983_stimes_Capulcu_evleri
Taksim direniz ruhu Türkiye’nin tüm yapısını değiştirmeye devam ediyor. Direnişten önce ve sonrası olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Öğrenci Kolektifleri öğretim yılına hazırlanırken, yurt sorunu çözümü için karar aldılar. Yurtsuzluk sorunu sebebiyle cemaat evlerine yönelmemesi için ciddi çalışmalar yapan öğrenci kolektifleri  kampanyalarına başladılar.
AKP iktidarına karşı yaptıkları birbirinden yaratıcı eylemleriyle tanınan Öğrenci Kolektifleri, üniversite öğrencilerinin tarikatların eline düşmesini önlemek için kampanya başlattı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri de için Ankara’da stand açmaya hazırlanıyor.
Öğrenci Kolektifleri’nin başlattığı kampanyanın adı “Cemaat Evlerine Karşı Çapulcular Evlerini Açıyor” adını taşıyor. Sosyal paylaşım ağlarından Facebook’ta aynı adla açılan sayfa üzerinden yürütülen kampanya ile üniversiteye başlayacak öğrencilerinin cemaat yurtlarında kalma zorunluluğundan kurtarılmaya çalışılıyor. Bu amaçla Gezi Parkı protestolarını destekleyen vatandaşlardan evlerini öğrencilere açmaları isteniyor.
Kampanyanın, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun geri çekmek zorunda kaldığı, Gezi Parkı olaylarına katılan öğrencileri yurtlara almayacağına ilişkin düzenleme üzerine başlatıldığı belirtilirken, sayfada çarpıcı bir araştırmaya da yer verildi.
Bu araştırmaya göre; 2012 ÖSYS sonuçlarına yükseköğretim kurumlarının örgün eğitim-öğretim programlarına, göre 641 bin 667 kişi yerleşti. Yükseköğretime devam eden öğrenci sayısı ise 2 milyon 87 bin 890. YURTKUR’un sahibi olduğu yurtların kapasitesi ise 2011 rakamlarına sadece sadece 231 bin. Bu kapasite her yıl ancak 10-15 bin dolayında artıyor. Dolayısıyla her 10 öğrenciden sadece biri yurtlarda kalma şansına sahip olabiliyor. Üniversitelere yeni başlayan öğrenciler ise barınma sorunu tam bir çileye dönüşüyor.
Cumhuriyet’ten Mert Taşçılar’ın haberine göre; ODTÜ’lüler de tarikatların, kayıt için gelen öğrencileri Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) karşılayarak cemaat evlerine çekmesine karşı harekete geçti. Öğrencileri de bu standlara karşı AŞTİ’de kendi standını açmaya hazırlalnıyor.
ODTÜ Mezunları Derneği ile ortaklaşa açılacak stand öncesinde internet üzerinden bir de açıklama yapan öğrenciler açıklamada şunları kaydetti:
“ODTÜ’ye yeni kayıt olacak olan arkadaşlar AŞTİ’ye indiğinizde veya okulda kuytu köşelerde dolandığınızda yanınıza yaklaşan bu arkadaşları mutlaka fark edeceksiniz. Hem AŞTİ’de hem de ODTÜ’ye geldiğiniz andan itibaren, ODTÜ yurtları hakkında sizlere söylenebilecek olan ‘ODTÜ yurtlarında kızlar bebek düşürüyorlarmış’ gibi çirkin yalanların tümünü burada sıralamamız imkansız, ama kulak asmamanız gerektiğini kesinlikle belirtmeliyiz. Bu noktada şunu hatırlatmamız gerekiyor, AŞTİ’de ODTÜ Mezunlar Derneği’nin her sene standı oluyor. Bu sene ek olarak Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun başlattığı bir çalışma kapsamında ODTÜ’de okuyan arkadaşlarımızın gönüllü olarak kuracağı ve ilgileneceği standı olacak. Şehir dışından gelenleri karşılayacağız. Bunu her sene yapıyorduk yine yapacağız.”