Son Dakika Haberler

Çeviköz Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde ‘Prezidyum’ üyesi oldu

Çeviköz Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde ‘Prezidyum’ üyesi oldu
Okunma : 220 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, Madrid’de düzenlenen 26’ncı Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde, yönetim kurulu anlamına gelen ‘prezidyum’ üyeliğine seçildi. 36 başkan yardımcısından oluşan prezidyuma, CHP adayı Ünal Çeviköz 10 üyelik Avrupa kontenjanından 14 aday arasından seçildi.

Sosyalist Enternasyonel Prezidyum Üyesi Ünal Çeviköz, yaptığı konuşmada, “2022 yılı Avrupa’da şiddetin, askeri saldırganlığın arttığı ve tüm dünya üzerinde olumsuz etki yaratan barış, güvenlik ve demokrasiye yönelik ciddi meydan okumaların yılı olduğu için bu zirveler Avrupa’da gerçekleşecek” dedi ve şunları kaydetti:

“Dünya değişiyor ve değerlerimiz yeniden yükselişe geçiyor. Bu fırsatı değerlendirelim ve yeni normalin oluşumuna, daha eşitlikçi, demokratik ve güvenli bir dünya düzeninin geleceğine tarihi katkımızı yapalım. Eğer bunu gerçekleştirebilirsek, toplumsal gerilimleri yatıştırabilir, çatışmalar ile adaletsizliği önleyebilir ve Sosyalist Enternasyonal’in değerlerini yayabiliriz. Benim ülkemde, önümüzdeki yıl parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Cumhuriyet Halk Partisi, demokratik haklara, ilkelere ve hukukun üstünlüğüne önem veren diğer muhalefet partileriyle birlikte zafere ulaşmak ve demokrasiyi, çatışmaların barışçıl çözümünü, diyalogu, diplomasiyi ve iyi komşuluk ilişkilerini yeniden tesis etmek için kararlı bir anlayış içinde çalışmaktadır.”

CHP 1976’DA ÜYE OLMUŞTU

1951’de kurulan ve Merkezi Londra’da bulunan Sosyalist Enternasyonel’e bugün 120’yi aşkın partinin üyeliği bulunuyor. Her yılın eylül ayında BM Genel Kurulu’nun üst düzey oturumunda, Sosyalist Enternasyonal, Prezidyum üyeleri ile siyasi ailesinden Devlet ve Hükümet Başkanlarının New York’taki Birleşmiş Milletler genel merkezinde bir toplantı düzenliyor.
CHP 27-30 Kasım 1976 tarihlerindeki 23’üncü Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde, Sosyalist Enternasyonel’e üye olmuştu. CHP Sosyalist Enternasyonal’e gösterdiği destek nedeniyle de ayrıca takdir belgesi de almıştı.

Gazete Duvar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)