Son Dakika Haberler

CUMHURİYET KURULALI DEMOKRASİ NÖBETİNDEYİZ…

CUMHURİYET KURULALI DEMOKRASİ NÖBETİNDEYİZ…
Okunma : 110 views Yorum Yap

Mdeniz-4568
Hepimizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 da demokrasi dışı yönetmeler kullanılarak Ülkemizde bir darbe girişimi olmuş, Genel Başkanımız anında bu girişimin kabul edilemez olduğunu, Türkiye’nin darbelerden çok çektiğini ve geçmişte olduğu gibi bu darbe girişimin karşısında olduğunu belirtmiştir. CHP’liler zaman zaman TV’ler, zaman zaman sokaklar bu hareketin karşısında olmuşlar, engellenmesi konusun da her türlü girişimi yapmışlardır.
Bu yapılan saldırıda Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Sarıyer’imizde de can kayıpları olmuş yaralananlar olmuş, kaybedilen vatandaşlarımıza rahmet dilerken yaralılara geçmiş olsun temennimi iletiyorum.
TBMM darbelere karşı ortak bildiri hazırlanmış imzalanmış, İBB Meclisinde ve CHP’ li Sarıyer Belediye meclisinde aynı doğrultu da kararlar alınmıştır. Ülkemizde kaos ortamı yaratılmadan uzun yıllardır partiler arasında ilk olarak diyalog yolları açılmış, toplumsal kutuplaşma giderilmiş, siyasi partilerin tabanındaki vatandaşlar arasında kardeşlik tohumları atılmıştır. Bu gerek daha önce yaşadıklarımızın yaşanmaması, ülkemizdeki gerilimin giderilmesi, toplumsal barışın sağlanması her şeyden önce Demokrasinin yeşermesi adına çok önemlidir.
İktidarın her hangi bir olay karşından mücadele değil müzakere edeceği tek kurumun başta Ana muhalefet partisi olmak üzere diğer muhalefet partileri olması gerektiğini anlamış olması da büyük bir kazanımdır. Sivil otorite kendi içersinde demokrasiyi ne kadar güçlendirse diğer güçler bir daha böyle bir darbeye girişemeyeceklerdir.
Devletin her kademesinde yuvalanmış, beslenmiş, zaman zaman sempati ile bakılmış, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal olarak güçlenmesinin önü açılmış bu zalimlerin, din adına başka bir yönetime, hatta kendileri ile aynı inanca mensup olan insanların ellerinde bulunduğu yönetim erkini, silah zoru ile ellerinden almaya çalışmaları, bunların karşısına aman dileyerek 20 yaşındaki emir erlerine yapılanlar, bundan sonra herkesin iyi bir şekilde değerlendirmeye tabi tutacağı kaçınılmaz bir gerçektir.
60 yıldır Ülkemizde kısa koalisyon dönemleri hariç iktidar olamamış, 1923 yılında Cumhuriyeti kurmuş, 1940’ lar da çok partili hayata geçerek demokrasinin yollarını açmış, partimize bu darbe girişiminden sonra yer yer CHP’liler nerede? Alanlarda yok, diyenler olmuştur. Yukarıda belirtmiş olduğum gibi CHP her zaman her yerdedir.
CHP, Cumhuriyet kurulduğundan beridir, 1923 yılından bu güne Demokrasi nöbetindedir. Bu nöbet sadece kendi yöneticileri için değil Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin her kesimden bütün vatandaşların mutluluğu için tutulan nöbettedir.
1923 yılında başlayan bu nöbet sonsuza kadar sürecektir.
İktidar mensubuna ait parti yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları her gün akşam alanlarda konuşmalar yapmakta toplantılar düzenlemektedir. Bunu takdirle karşılıyorum.
CHP Genel Başkanımızın tek konuşmacı olarak katılacağı, partimizin tek başına organize ettiği, bütün vatandaşlarımıza açık olan, Cumhuriyet ve değerleri ile Demokrasi ile laik Türkiye Cumhuriyeti ile sorunu olmayan dini inancına saygı duyduğumuz, dini vecibelerini sadece Allah için yerine getiren bütün inançlı kesimleri olduğu gibi, toplum yararına çalışan bütün dernekleri, sendikaları, demokrat devrimcileri, çağdaş yurtsever vatandaşlarımızı hangi parti üyesi olursa olsun veya hiçbir partiye mensup olmayan bütün halkımızı bekliyoruz.
Saygılarımla,
Mehmet Deniz
CHP Sarıyer İlçe Başkanı