Son Dakika Haberler

Davutoğlu’ndan Beştepe’ye sert mesajlar.

Davutoğlu’ndan Beştepe’ye sert mesajlar.
Okunma : 4.371 views Yorum Yap

“Geri adım atmak yok ” Davutoğlu’ndan Beştepe’ye sert mesajlar: “Türk siyasetinde denklemleri değiştiren partiyiz, sindi zannedilen bir milletin ayağa kalkışıdır Gelecek Partisi

Bunlar kurumların içini boşalttı

Sözlerinin başında Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası devletin afet bölgesine yetişmekte geç kaldığına değinen Ahmet Davutoğlu, “Kimse dini değerleri istismar ederek bunu kadere bağlayamaz” dedi. “Japon için kader olmayan niçin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için kader olsun Allah aşkına” diye soran Davutoğlu, “Bizim kader inancımız güçlüdür ama ‘Dicle kenarında bir kuzu kaybolsa hesap vereceğim’ diye titreyen Hz. Ömer’i örnek aldığını söyleyenler Asi nehrinin kenarında, bütün bir Antakya yıkıldıktan günler sonra oraya gitmişse bir yerde yanlış vardır. Bunlar halktan koptu. Bunlar devlet kurumlarının içini boşalttı. Bunlar devleti kendi çiftlikleri zannederek her bir kuruma yakınlarını doldurmayı marifet bildi. İşte onun için ehliyet ve liyakat deyip duruyoruz” diye konuştu.

Bölgenin en modern konteyner kentini kurduk

Gelecek Partisi’nin afet günlerinde çok iyi bir sınav verdiğini söyleyen Davutoğlu, 04:17’de meydana gelen deprem sonrası aynı gün saat 09:00’da Genel Merkez bünyesinde bir afet koordinasyon merkezi kurduklarına işaret ederek “Çok kısa bir süre içinde yüzlerce tırı bölgeye sevk ettik. Mübalağasız deprem bölgesinin en modern, insan onuruna en yakışır konteyner kentini kurduk” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da Sürüklenen devletin acziyeti oldu

Dün Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketine ilişkin olarak da Davutoğlu, “Cumhurbaşkanının dünya lideri ilan edildiği bir yerde devlet sele kapılan vatandaşlarını seyretmek durumunda kaldı” ifadelerini kullandı.

Dün kenti ziyaretinde gördüğü manzarayı aktaran Gelecek Partisi lideri, “Sürüklenenler vatandaşlarımız değil. Sürüklenenler bu iktidarın acziyeti” yorumunu yaptı.

Beş temel ilke

Gelecek Partisi’nin deprem ve sel felaketleri sonrası kapsamlı bir rapor hazırladığını belirten Davutoğlu, rapordaki beş temel ilkeyi şöyle sıraladı:

  1. Toprakla barışık imar
  2. Bilimle barışık inşaat
  3. Tarih ve kültürle barışık restorasyon
  4. Ehliyet ve liyakatla barışık kurumsal akla dayalı afet yönetimi
  5. Ahlakla barışık siyaset

Her şey benden sorulur diyen bilsin ki, bir gün her şey gerçekten ondan sorulur

“Her gün kendi çıkarlarına göre yeni siyaset tanımlamaları yapanlar, bilsinler ki onların dönemi bitti” diyen Davutoğlu, devletteki kapasite daralmasının sorumlusu olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni gösterdi. 

Davutoğlu, şöyle devam etti:

Bir tek kişinin talimatı olmadan hiçbir kurumun harekete geçemediği, yukardan bir ses gelmeden azarlarınız korkusuyla valilerin tir tir titrediği, kurum başkanlarının mefluç hale geldiği bir sistemdir birinci sorumlu. Kişi olarak sorumlusu derseniz Sayın Erdoğan’dır, Sayın Bahçeli’dir, Cumhur İttifakı’nın gizli kapaklı ortaklarıdır. Herkesten hesap soran Sayın Erdoğan, kendisinden makam sahibi olması hasebiyle hesap soranlara hemen dava açıyor. Çok güzel bir tweet görmüştüm; ‘Her şey benden sorulur diyen bilsin ki, bir gün her şey gerçekten ondan sorulur.’

Sindi zannedilen bir milletin ayağa kalkışıdır Gelecek Partisi

Partisinin özel bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, “Gelecek Partisi özel bir konuma sahiptir” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İleride, Türk siyasetini inceleyenler Gelecek Partisi’nin tarihini incelediğinde şunları kayda geçirecek: 2019 yılında herkesin sustuğu bir dönemde 152 yiğit insan hiçbir şeyden yılmadan yola çıktı. Bu kurucular Anadolu’nun her köşesinde her türlü fedakarlığı yapmaya hazır, rant değil gerçek anlamda rıza-i ilahiye peşinde olan il başkanları buldular diyecekler, ilçe başkanları, teşkilat buldular diyecekler. Korktu, sindi zannedilen bir milletin ayağa kalkışının ayak izlerini oluşturdu bu il başkanları diyecekler. Her biriniz hayırla yad edileceksiniz” değerlendirmesini yaptı.

Berat Albayrak’a: Sadece psikolojin değil başka şeyler de bozulacak

Gelecek Partisi kurulduğu günden bu yana maruz kaldıkları saldırılara ve kendilerine yönelik ambargolara ilişkin “Kolay gelmedik bugünlere” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Sinan Ateş’i şehit eden çakallar, Selçuk Özdağ’ı da şehit etmeye kalktı ve sonra salıverildiler. Biz peşini bırakacak değiliz. Hiçbir dosya kapanmadı. Ne Sinan Ateş dosyası ne kendini devlet zanneden mafyatik yapıların dosyası kapanmadı. Birçok arkadaşımız mahkeme önüne çıktı. Neymiş? Damat beyefendi hazretlerinin psikolojisi bozulmuş. Sadece psikolojisi değil başka şeyler de bozulacak. Onların çarkı bozulacak arkadaşlar” dedi.

Eleştirmeye devam edeceğiz

Bu tür engelleme ve baskıların kendilerini yıldıramayacağının altını çizen Gelecek Partisi lideri, Parti Sözcüsü Serkan Özcan’a da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle dava açıldığını hatırlatarak, “Ne yapacaktı Allah aşkına? Böyle bir Merkez Bankası övülecek değil ya. Kim neyi hak ediyorsa onu görür. Eleştirdik, eleştiriyoruz, eleştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Biz gemileri yakanların partisiyiz

Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Üzerinde ay yıldız olan Türk lirasını yerlerde süründürenler, kur korumalı mevduat adı altında faiz üstüne faiz bindirenler, kendi yakınlarına kamu bankalarını talan ettirenler, ucuz kredi adı altında birtakım şirketleri kayırıp servet transferi yapanlar karşısında susacak mıyız zannediyorlar”

İl başkanlarına “Biz sizi bir yüz metre koşusuna çağırmıyoruz” diye seslenen Davutoğlu, Gelecek Partisi’nin bir seçimlik bir parti olmadığının altını çizerek “Bir makam elde etmek isteyen varsa başka kapıya. Biz makamları geride bırakanların partisiyiz. Biz gemilerini yakanların partisiyiz” dedi.

Gelecek Partisi denklemleri değiştiren partidir

Partisini “denklemleri değiştiren parti” olarak tanımlayan Ahmet Davutoğlu, siyasetin Cumhur İttifakı ile eski Millet İttifakı şeklinde kutuplaştırılarak, AK Parti – CHP karşıtlığı üzerinden bir siyasi tablo oluşturulmaya çalışıldığını kaydederek milletin iki seçeneğe mecbur bırakılmak istendiğini fakat Gelecek Partisi’nin bu denklemi değiştirdiğini anlattı.

Partisinin kuruluş aşamasında kuruculara “Mahallelerinizden çıkın” diye davette bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, toplumun her kesiminden insanın Gelecek Partisi çatısı altında buluştuğuna değinerek “Sizlerle gurur duyuyorum. Gerçek başarı bir mevkiye gelebilmek değil bir aile olabilmek. Ben partimin teşkilatıyla gurur duyuyorum. Parti disiplini en kuvvetli olan, birbirleriyle dayanışması en derin olan, farklı mahallelerden gelmekle birlikte omuz omuza veren, gönül gönüle veren gerçek bir siyasi aile olduk hep beraber” sözleriyle partisinin geldiği noktayı özetledi.

Gelecek Partisi değerlerini iktidara taşıyacağız

Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın bir yarış içinde olduğunu söyleyen Davutoğlu, iki ittifakın arasındaki farkları şu ifadelerle anlattı:

“Bir yıldır toplanıyoruz. Altı siyasi lider düzenli olarak bir araya geldik. 10 saate varan toplantılar yaptık. Her toplantımızdan önce “Bunlar dağılacak” dediler. Her toplantıyı heyecanla beklediler. Acaba bu sefer dağılacaklar mı, çökecekler mi diye. Çökmedik. Bizim ittifakımız kayıtlı, ilkeli, vizyoner, aksiyoner bir ittifaktır. Bakın ne yaptık bir yıl içinde. Anlatın bunu sokaklarda. Biz sadece bir kişiyi cumhurbaşkanı seçmeyeceğiz. Bunu bilin. Biz bir kadroyu cumhurbaşkanı seçeceğiz ve sizin genel başkanınız bütün bu değerleri savunmak üzere orada cumhurbaşkanı yardımcısı olarak bulunacak ve Gelecek Partisi değerlerini iktidara taşıyacak kadrolarıyla birlikte.  Size gelip şu partiyle bu partiyle niye berabersiniz diye. Biz genel başkanımızın cumhurbaşkanı yardımcısı olması için de onların ortak adayı cumhurbaşkanı yardımcısı olması için de oy veriyoruz. Erdoğan’ın tek adam dönemi bitti.”

Her şeyimiz kayıt altında, kazanımlarımız korunacak

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Savunma sanayii güçlendirilerek devam ettirilecek. Sosyal yardımlar devam edecek. Hiçbir vatandaşımız namerde muhtaç olmayacak. Eski CHP hatırlatarak kazanımlarımızı kaybederiz korkusunun aksine bu altı partinin ortak politikalarıyla bu özgürlükler öylesine güçlendirilecek, tahkim edilecek ki bir daha kimse bu özgürlüklere dokunma cesareti gösteremeyecek gelecek asırlardı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i ilan ettik. 84 maddelik anayasa reformunu ilan ettik ve 2 bin 300 maddelik ortak politikalar metni. Cumhurbaşkanı adayımız ya da biz… Bunlardan birinden saparsak vatandaş şunu deme hakkına sahip: ‘Bak bize şu sözü vermiştin, yapmadın.’ Bizim her şeyimiz kayıt altında. Biz vergisini kuruş kuruş ödeyen tüccar gibiyiz.

15 Mayıs’ta millet sizi gönderdiği için eline kına yakacak

Bir de öbür tarafa bakın, Cumhur İttifakı’na. 2018’den beri Erdoğan ile Bahçeli defalarca buluştular. Sayısını ben de unuttum. Allah aşkına bir tek metin gördünüz mü siz? Bir basın açıklaması. Buluştular, şu metnin altına imza attılar diye bir şey gördünüz mü? Biz altı siyasi parti nezaket kuralları içinde hepimiz siyasi liderler olarak eşitiz. Bazen ihtilaf da ediyoruz. Ama ne oldu biliyor musunuz? İhtilaf ettik ama çözdük ve başardık. Ellerine kına yaktılar Altılı Masa’da kriz var diye. Şimdi de millet eline kına yakacak 15 Mayıs’ta bunları gönderdik diye. Bundan sonra da ihtilaf edebiliriz. Çözdük. Bundan sonra da ihtilaf edebiliriz. Kriz insanoğlunun hayatının bir parçası.,

Her görüşmemiz kayıt altında, Erdoğan ile Bahçeli’nin ne konuştuğunu bilen var mı?

Cumhur İttifakı’nda üç kategori var. Tepede Bahçeli – Erdoğan klasmanı. AK Parti – MHP değil. Bahçeli – Erdoğan. İki partinin yönetici kadrolarının da orada ne konuşulduğundan hiç haberleri yok. Hiçbir MHP’li ve AK Partili Erdoğan ve Bahçeli’nin çay sohbetlerinde ne konuşulduğunu ne al ver yapıldığını bilmezler. Benim attığım her imzanın, her görüşmenin detayı parti başkanlık kurulumuz tarafından bilinir.

Cumhur İttifakı kayıt dışı bir ittifak

Erdoğan ve Bahçeli’nin altında onların peşinden sürüklenip milletvekili olmak için, birtakım şeyler elde etmek için sürece girenler. Şimdi yeni partileri buna eklemleyerek seçim ittifakı kurdular. Bunun kayıtlı bir metni var mı? Bu kayıt dışı bir ittifak. Siyaseti de kayıt dışı, ilişkileri de kayıt dışı. Cumhur İttifakı kayıt dışı, Millet İttifakı mutlak kayıtlı. Vergi kaçıran mükellefler gibi bunlar. İşte bu iki ittifakın mücadelesi var ortada. Bir tarafta şeffaf şekilde ilkelerini koymuş, bir tarafta kimin ne dediği belli olmayan, otoriterlikte anlaşmış Cumhur İttifakı var.”

Geri adım atmak yok; savunma değil hesap sorma makamındayız

Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Beştepe Perinçekçilerin işgali altında. Erdoğan’a oy vererek Beştepe’ye kimleri oturttuğunuza bakın. Oradan ayrıldık bizim yerimize Bahçeli’yi, Perinçek’i aldı Erdoğan. Size niye oradasınız diyenlere siz hala niye o yolsuzların arasındasınız, niye hala o yolsuzluklara bulananları savunuyorsunuz. Niye Perinçek’in, Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaranların yanındasınız. Geri adım atmak yok. Hiçbir arkadaşımın savunmacı olmasını istemiyorum. Beni dahi savunmayın. Şu anda hesap sorma makamındayız, savunma makamında değiliz. Geri adım atmak yok. Verdiğimiz mücadelenin bütün sicili açıktır. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)