Son Dakika Haberler

DİDEM ENGİN.ATATÜRK'Ü ZİHİNLERDEN SİLMEYE ÇALIŞIYORSANIZ, BOŞA KÜREK ÇEKİYORSUNUZ !

DİDEM ENGİN.ATATÜRK'Ü ZİHİNLERDEN SİLMEYE ÇALIŞIYORSANIZ, BOŞA KÜREK ÇEKİYORSUNUZ !
Okunma : 101 views Yorum Yap


T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 31 Ekim 2016 tarihinde yapılan bir duyuruda Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun ve bu kanuna ilişkin Hatıra Para ve Madalyonu Basımı ve Satışı Hakkında Yönetmelik çerçevesinde nominal değeri 1 Türk Lirası (TL) olacak şekilde 70,000,000 adet “15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına” hatıra para basılıp dolaşıma verildiğinin açıklandığını hatırlatan Didem ENGİN, “Halihazırda dolaşımda olan 1 TL’lik madeni paraların aksine bu madeni paraların iki yüzünde de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün profil rölyefine yer verilmemiştir” dedi.
Ne İstediler de Vermedik!” Diyenler Bugün de ATATÜRK’ü Paralardan Silmeye Kalkıyor
15 Temmuz’un ülkemiz tarihinin en önemli günlerinden birisi olduğunu söyleyen Didem ENGİN, “AKP Hükümetleri’nin yıllarca ‘Ne istediler de vermedik!’ diyerek destekledikleri Gülen Cemaati’nin kalkıştığı bu darbe girişimi gerekçe gösterilerek Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün madeni paralardan silinmesi kabul edilebilir bir tutum değildir” dedi.
“Ne acıdır ki, ülkemiz tarihinin en zor dönemini yaşadığı bir süreçten geçerken bile, ATATÜRK’ün resimleri ve heykelleri çeşitli bahanelerle resmi kamu kurumları ve AKP yönetimindeki belediyeler tarafından kaldırılmaya ve yok edilmeye çalışılıyor. Bu girişimler her fırsatta ‘Bizim ATATÜRK ile sorunumuz yoktur’ diyen AKP yönetiminin ATATÜRK’e karşı taşıdığı gerçek duyguların dışa vurumu olarak değerlendirilmektedir” diyen Didem ENGİN, halkımızın bu girişimlere yoğun tepki gösterdiğini, AKP iktidarının bu girişimlerini ATATÜRK’ün hatırasını zihinlerden ve gönüllerden silme gayretkeşliği olarak gördüğünü belirtti.
“15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına” tasarlanan 1 TL’lik madeni paralarda Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün profil rölyefinin de olduğu bir tasarımın tercih edilmeme sebebini soran Didem ENGİN, hatıra paraların ekseriyetle birkaç bin adetlik sembolik miktarlarda basıldığını hatırlatarak söz konusu madeni 1 TL’lerin 70,000,000 adet basılıp dolaşıma sokulduğunu belirtti.
2017 Yılında Dolaşıma Sokulacak 1TL Miktarının Yarısı Kadar Madeni Para ATATÜRK Rölyefsiz Basıldı
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından bugüne dek basımı yapılan hatıra paralar içerisinde en yüksek baskı adedinin kaçar adet ile hangi hatıra paralara ait olduğunu soran Didem ENGİN, Hazine Müsteşarlığı’nın 2017 yılı bütçe tasarı kitapçığında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bu bütçe döneminde gerçekleştirmesi planlanan faaliyet ve projeleri arasında 2017 yılı için 155,000,000 adet 1 TL madeni para basımı planlandığını hatırlatarak “15 Temmuz hatırası olarak basıldığı söylenen madeni paraların miktarı, 2017 yılında basılması planlanan madeni 1 TL adedinin yaklaşık yarısına denk gelmektedir. Gündelik hayatta vatandaşlarımızca çok yoğun olarak kullanılan madeni 1 TL’nin, 2017 yılında basılacak miktarının yarısına yakınının ATATÜRK profil rölyefi içermeyecek şekilde basılmasının asıl gerekçesi ATATÜRK’ü zihinlerden silmek amacını mı taşımaktadır?” sorusunu yöneltti.
CHP MİLLET VEKİLİ DİDEM ENGİN’İN ÖNERGESİ
26/12/2016
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda yer alan soruların Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Didem ENGİN
CHP İstanbul Milletvekili
​T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 31 Ekim 2016 tarihinde yapılan bir duyuruda Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun ve bu kanuna ilişkin Hatıra Para ve Madalyonu Basımı ve Satışı Hakkında Yönetmelik çerçevesinde nominal değeri 1 Türk Lirası (TL) olacak şekilde 70,000,000 adet “15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına” hatıra para basılıp dolaşıma verildiği açıklanmıştır. Halihazırda dolaşımda olan 1 TL’lik madeni paraların aksine bu madeni paraların iki yüzünde de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün profil rölyefine yer verilmemiştir.
​15 Temmuz ülkemiz tarihinin en önemli günlerinden birisidir. AKP Hükümetleri’nin yıllarca “Ne istediler de vermedik!” diyerek destekledikleri Gülen Cemaati’nin kalkıştığı bu darbe girişimi gerekçe gösterilerek Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün madeni paralardan silinmesi kabul edilebilir bir tutum değildir.
Ne acıdır ki, ülkemiz tarihinin en zor dönemini yaşadığı bir süreçten geçerken bile, ATATÜRK’ün resimleri ve heykelleri çeşitli bahanelerle resmi kamu kurumları ve AKP yönetimindeki belediyeler tarafından kaldırılmaya ve yok edilmeye çalışılıyor. Bu girişimler her fırsatta “Bizim ATATÜRK ile sorunumuz yoktur” diyen AKP yönetiminin ATATÜRK’e karşı taşıdığı gerçek duyguların dışa vurumu olarak değerlendirilmektedir. Halkımız bu girişimlere yoğun tepki göstermekte, AKP iktidarının bu girişimlerini ATATÜRK’ün hatırasını zihinlerden ve gönüllerden silme gayretkeşliği olarak görmektedir.
Bu bağlamda:
1. “15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına” tasarlanan 1 TL’lik madeni paralarda neden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün profil rölyefinin de olduğu bir tasarım tercih edilmemiştir?
2. Hatıra paralar ekseriyetle birkaç bin adetlik sembolik miktarlarda basılmaktadır. Söz konusu madeni 1 TL’lerin 70,000,000 adet basılıp dolaşıma sokulmasının gerekçesi nedir?
3. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından bugüne dek basımı yapılan hatıra paralar içerisinde en yüksek baskı adedi hangi hatıra paralara aittir ve kaç adet basılmışlardır?
4. Hazine Müsteşarlığı’nın 2017 yılı bütçe tasarı kitapçığında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bu bütçe döneminde gerçekleştirmesi planlanan faaliyet ve projeleri arasında açıklandığı üzere, 2017 yılı içerisinde 155,000,000 adet 1 TL madeni para basımı planlanmıştır. 15 Temmuz hatırası olarak basıldığı söylenen madeni paraların miktarı, 2017 yılında basılması planlanan madeni 1 TL adedinin yaklaşık yarısında denk gelmektedir. Gündelik hayatta vatandaşlarımızca çok yoğun olarak kullanılan madeni 1 TL’nin, 2017 yılında basılacak miktarının yarısına yakınının ATATÜRK profil rölyefi içermeyecek şekilde basılmasının asıl gerekçesi ATATÜRK’ü zihinlerden silmek amacını mı taşımaktadır?