Son Dakika Haberler

DİDEM ENGİN'DEN BAŞBAKAN'A SERT TEPKİ:

DİDEM ENGİN'DEN BAŞBAKAN'A SERT TEPKİ:
Okunma : 84 views Yorum Yap


AKP yöneticileri tarafından “bir grup öfkeli genç” olarak gösterilmek istenen IŞİD Terör Örgütü rehin tuttukları iki vatan evladımız, iki askerimiz Sefter TAŞ ve Fethi ŞAHİN’i canlı canlı yakarak vahşice katlettikleri görüntüler içeren propaganda videosunu 22 Aralık 2016 gecesinde yayımlamıştır” diyen Didem ENGİN, videonun yayınlanmasını takiben ülke genelinde internet erişiminin kısıtlandığına vurgu yaparak “Askerlerimizin vahşice öldürülmesi asla kabul edilemez!” dedi.
Başbakan’a “IŞİD tarafından yayınlanan videodaki görüntüler doğru mudur?” sorusunu yönelten Didem ENGİN, askerlerimiz Sefter TAŞ ve Fethi ŞAHİN’in ne zamandan beri IŞİD tarafından rehin tutulduğu bilgisini sorarak “Bu iki askerimizin IŞİD tarafından rehin tutulması ile ilgili olarak ailelerine bilgi verilmiş miydi? Askerlerimizin şehit olmadan sağ salim ailelerine kavuşabilmesi için herhangi bir çaba gösterildi mi? Videodaki görüntüler gerçekse, çabalarınızın başarısız olma sebebi nedir?” dedi.
IŞİD terör örgütü başta olmak üzere terör örgütleri tarafından kaçırılan ve rehin tutulan başka askerimiz olup olmadığını soran Didem ENGİN, “Rehin tutulan başkaca askerimiz varsa, bu askerlerimizin sağ salim ailelerine kavuşabilmeleri için hangi adımlar atılmıştır?” diye sordu.
Askerlerin Temel İhtiyaç Sıkıntılarına İlişkin İddialar Doğru mu?”
Fırat Kalkanı Harekâtı’na katılan askerlerimizin kışlık çadırlarının ve portatif ısıtıcılarının olmadığı, banyo yapamadıkları, yedek kılık kıyafetlerinin olmadığı, gıda ve beslenme sıkıntıları olduğuna yönelik iddiaların basında yer aldığını ve bu haberlerin asker ailelerinde büyük endişe yarattığını hatırlatan Didem ENGİN, “Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa, AKP Hükümeti askerlerimizin bu durumunu düzeltmek için neden acil önlem almamıştır?” sorusunu yöneltti.
Askerlerimizin can güvenliğini ve temel ihtiyaçlarını sağlamanın Hükümet’in görevi olduğunu belirten Didem ENGİN, iddiaların kabul edilemez olduğunu belirtti.
DİDEM ENGİN’İN MECLİS ÖNERGESİ
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda yer alan soruların Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Didem ENGİN
CHP İstanbul Milletvekili
AKP yöneticileri tarafından “bir grup öfkeli genç” olarak gösterilmek istenen IŞİD Terör Örgütü rehin tuttukları iki vatan evladımız, iki askerimiz Sefter TAŞ ve Fethi ŞAHİN’i canlı canlı yakarak vahşice katlettikleri görüntüler içeren propaganda videosunu 22 Aralık 2016 gecesinde yayımlamıştır. Videonun yayınlanmasını takiben ülkemizde internet erişimi kısıtlanmıştır.
Askerlerimizin vahşice öldürülmesi kabul edilemez. Bu doğrultuda:
1. IŞİD tarafından yayınlanan videodaki görüntüler doğru mudur?
2. Askerlerimiz Sefter TAŞ ve Fethi ŞAHİN ne zamandan beri IŞİD tarafından rehin tutuluyordu? Bu iki askerimizin IŞİD tarafından rehin tutulması ile ilgili olarak ailelerine bilgi verilmiş miydi? Askerlerimizin şehit olmadan sağ salim ailelerine kavuşabilmesi için herhangi bir çaba gösterildi mi? Videodaki görüntüler gerçekse, çabalarınızın başarısız olma sebebi nedir?
3. IŞİD terör örgütü başta olmak üzere terör örgütleri tarafından kaçırılan ve rehin tutulan kaç askerimiz vardır? Bu askerlerimizin sağ salim ailelerine kavuşabilmeleri için hangi adımlar atılmıştır?
4. Fırat Kalkanı Harekâtı’na katılan askerlerimizin kışlık çadırlarının ve portatif ısıtıcılarının olmadığı, banyo yapamadıkları, yedek kılık kıyafetlerinin olmadığı, gıda ve beslenme sıkıntıları olduğuna yönelik iddialar basında yer almıştır. Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa, AKP Hükümeti askerlerimizin bu durumunu düzeltmek için neden acil önlem almamıştır?