Son Dakika Haberler

Facebook Messenger Rooms Nasıl Kullanılır?

Facebook Messenger Rooms Nasıl Kullanılır?
Okunma : 291 views Yorum Yap

Facebook Messenger Rooms, popüler görüntülü arama platformlarının arasına girmeye hazırlanıyor. Küresel COVID-19 salgını nedeniyle, okullar ve iş yerleri evlere taşınırken görüntülü görüşme uygulamaları en sık kullanılan araçlar arasına girdi.

Bu uygulamalardan Zoom, en fazla yararlanılan alternatiflerden biri. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un rakip olarak yeni bir platform geliştirdiğini haberimizde vermiştik. Peki Facebook’un yeni özelliği Messenger Rooms nasıl kullanılır?

Facebook Messenger Rooms araması nasıl yapılır?

Facebook Messenger Rooms aramalarında, gruplardaki kişi sayıları 50’ye kadar çıkabilecek. Bunun yanında Facebook hesabı olmayan kişiler de aramaya dahil olabilecek. Aynı zamanda aramalarda Zoom’daki gibi bir zaman kısıtlaması olmayacak.

Ülkemizde erişime açıldığında, Messenger Rooms konuşması açmak aşağıdaki adımlardan ibaret olacak.

Messenger uygulamasını açın.
Ekranın sağ altındaki Kişiler sekmesine geçin.
Oda Oluştur butonuna tıklayıp katılmasını istediğiniz kişileri seçin.

Kullanıcılar Zoom’un güvenlik açıklarından dolayı alternatif uygulamalar ararken, Facebook bu hamlesiyle yardımlarına yetişecek gibi görünüyor. Facebook da zamanında gizlilik ve güvenlik konusunda büyük sorunlar yaşamasına rağmen CEO Mark Zuckerberg cuma günü yaptığı canlı yayında şirketin “çok dikkatli davrandığını” ve güvenlik sorunları yaşayan diğer platformlardan “dersini aldığını” belirtti.


Facebook Messenger Rooms güvenlik önlemleri olarak kullanıcıya, aramayı kimin gördüğünü kontrol edebilme ve odayı kilitleme yeteneklerini veriyor. Oda kilitsizse link paylaşılan herkes odaya katılabilecek. Oda sahibi kimin katıldığını kontrol edebilecek ve dilediği katılımcıları odadan çıkarma gücüne sahip olacak.

Bunun yanında kullanıcılar bir odayı Facebook kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook’a bildirebilecek ancak şirketin açıklamasına göre bu raporlar aramadan herhangi bir ses veya görüntü içermeyecek.

Facebook, Instagram Direct ve WhatsApp uygulamalarına da Rooms özelliğini getirecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre yeni platform bu hafta “bazı ülkelerde” kullanıma açılırken “önümüzdeki haftalarda” tüm dünya tarafından erişilebilir olacak.