Son Dakika Haberler

“FLAŞ” İHH Kamuflesinde Silah Kaçakçılığı

“FLAŞ” İHH Kamuflesinde Silah Kaçakçılığı
Okunma : 145 views Yorum Yap

ihh_silahSuriye’ye İHH kamuflesi yapılmış Tır ile kaçak silah ve mühimmat taşıdığı ihbarı yapılan araç durduruldu.

Yine silah ve mühimmat kaçakçılığı yapılıyor, Jandarmaya yapılan ihbarı değerlendiren ve Cumhuriyet savcısı ile jandarma kontrolünde baskın yapılan araç Mit kontrölünde olduğu bilgisi akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde (Özova Tarım civarı) Hatay İl Jandarma Komutanlığı’na gelen ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, İnsani Yardım Vakfı (İHH)’ya ait bir yardım tırını durdurdu. Durdurulan tırda silah ve mühimmat olduğu iddia ediliyor. Ancak, jandarmada arama izni bulunduğu halde tırın aranmasının engellendiği iddia ediliyor.

‘MİT ARAMA YAPTIRMIYOR’ İDDİASI

Hatay’da silah yüklü olduğu şüphesiyle durdurulan TIR’da iddiaya göre İHH Bölge Müdürü ve bir MİT elemanı da bulunuyor. Jandarmanın durdurduğu TIR için MİT mensubunun arama yaptırmamakta direttiği ve aracın kendi kontrollerinde olduğunu söylediği iddia ediliyor.

TIR’DA MİT GÖREVLİSİMİ VAR?

Edinilen bilgiye göre Jandarma İmdat hattını arayan bir şahıs, silah yüklü bir TIR’ın Hatay’dan Kilis istikametine gideceğini ihbar etti. İddiaya göre bir ihbarı değerlendiren jandarma, Kilis Öncüpınar sınır kapısı istikametine giden TIR’ı, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla yol kontrol noktasında durdurdu. Jandarmanın Suriye’ye sevk edilmek üzere depolanan silahları tespit ettiği iddia edilen TIR’da bir MİT görevlisinin de bulunduğu öne sürülüyor.

HATAY VALİSİ VE SAVCI DİRENDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Ayrıca iddiaya göre Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in aracı Jandarmanın elinden almaya çalıştığı savcının ise arama kararında direndiği ifade ediliyor.

O ihbar tutanakta şu şekilde yer alıyor:

“01 Ocak 2014 günü saat 16.00 sıralarında insani yardım malzemesi taşıdığı kılıfıyla içi silah dolu bir TIR Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Kilis iline doğru yola çıkacağı, Sevkiyatın yapılacağı aracın plakasının 06 BR 8860 olduğu, dorsesinin ise 06 DE 3290 olduğu…”