Son Dakika Haberler

Gazeteci Metin Göktepe katledilişinin 21. yılında mezarı başında anıldı.

Gazeteci Metin Göktepe katledilişinin 21. yılında mezarı başında anıldı.
Okunma : 143 views Yorum Yap

21 yıl önce polisler tarafından gözaltında katledilen Metin Göktepe, ölüm yıl dönümünde İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Metin Göktepe anmasına, annesi Fadime Göktepe, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Emek Partisi MYK üyesi Levent Tüzel, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Gezi direnişinde katledilen Berkin Elvan’ın ailesi, Avukat Efkan Bolaç, Cumartesi Anneleri, insan hakları savunucuları, Evrensel gazetesi ve KHK ile kapatılan Hayatın Sesi TV çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı. Sık sık “İnadına hepimiz birer Metin’iz”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Metinler ölmez Evrensel susmaz” sloganlarının atıldığı anmada “Tutuklu Gazeteciler Serbest Bırakılsın”, “Penguen Medyasına Karşı Metin Göktepe Gazeteciliği” dövizleri taşındı.

‘GAZETECİLER EĞİLMİYOR’

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Metin Göktepe’nin 8 Ocak 1996 yılında Ümraniye cezaevinde öldürülmüş olan 2 tutuklunun cenazesini izlemek icin Alibeyköy’e gittiğini hatırlatarak Metin Göktepe’nin bu haberi izlemekte ısrar ettiğini aktardı. Gözaltına alındıktan sonra Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldüğünü, polislerce dövülerek öldürüldüğünü anlatan Polat, “Metin Göktepe davası, daha sonra pek çok dava gibi gözden ırak tutulmak için ilden ile sürüldü. Dava önce Aydın’a daha sonra da Afyon’a taşındı. Dava sürecinde Metin Göktepe’nin meslektaşlarının rolü büyüktür” dedi.

Dönemin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli’nin Göktepe davasında, polislerin cezalandırılmasında büyük önemi olduğunu ifade eden Polat, Gazeteci Ahmet Şık’ın da Göktepe’nin her zaman yanında olduğunu belirtip Şık’a selamlarını iletti. Şık için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Polat, 145 tutuklu ve hükümlü gazeteci, 170’e yakın kapatılan medya kuruluşundan söz ederek, Cumhuriyet gazetesinin yönetici yazar ve çizeri toplam 10 kişinin 65 gündür tutuklu olduğunu hatırlattı. Polat son olarak, “Ahmet Şık, Özgür Gündem gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya tutuklu. Biz bugün bunların takipçisiyiz. Gazetecilik eğilmiyor. Bütün baskılara rağmen” dedi.

‘EMEKÇİLER METİN’İ YAŞATIYOR’

Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe ise şunları söyledi: “Metinim 22 yıl önce öldürüldü o bir gazeteciydi. Benim için emekçiler kadınlar çocuklar birer Metin’dir. Fatih, Ahmet benim için bir Metin’dir. Onları Metin kadar seviyorum. Yani hepiniz birer Metin’siniz benim için. Emekçiler Metin’i yaşatıyor. Bu hükümet ne yapıyor. İnsanlar her gün ölüyor. Bu adamlar istifa etsin. Herkesi tutukladılar, çoluk çocuk bırakmadı. Avukatlarımızı niye içeri atıyorlar? Niye işkence yapıyorlar? Ahmet Şık niye cezaevinde. Gerçeği yazdı. Metin’i de onun için katlettiler. Tüm gazeteciler benim için bir Metin. Ben katilleri biliyorum.”

EVRENSEL GAZETESİ